Sadık Ahmet

Sadık Ahmet

Senaristliğini Mert Dikmen’in üstlendiği, yönetmenliğini Hakan Yonat’ın yaptığı Sadık Ahmet, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri olan Doktor Sadık Ahmet’in hayat hikayesini konu ediniyor. 1947 yılında Gümülcine’de doğan Sadık Ahmet, tıp eğitimini tamamlayarak doktor olur. Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin birçok hakkının devlet tarafından hiçe sayılması üzerine Dr. Sadık Ahmet, siyasi bir mücadeleye girişir.

Konu: Batı Trakya’daki Türk azınlığı Yunanistan Devletince Türk olarak tanınmamakta; Türk halkı kendi dili ve dinini özgürce yaşamamakta; kasabalarına, köylerine en basit hizmet bile almakta zorlanmakta; sosyal ve ekonomik olarak geri bırakılmaktadırlar.

Dr. Sadık Ahmet eğitim hayatının başladığı gün halkının sesini duyurmak için mücadeleye başlar. Albaylar cuntası ve ardından gelen Yunanistan hükümetleriyle tüm baskı ve engellere rağmen mücadele eder. Ama tüm bu mücadeleye rağmen Yunan hükümeti geri adım atmamakta, Türk azınlık üzerindeki baskıyı her geçen gün arttırmaktadır. Sadık Ahmet mücadelesinin sınırlarını genişlettikçe hakkında davalar açılır. Ama Türk azınlık artık sesini daha gür çıkarmaktadır.

Sadık Ahmet hapse atılır. Ama çıktığında artık Türk ve Müslüman azınlığın tam desteği ile milletvekili olarak Yunan parlamentosuna girer. Batı Trakya’da Türklerin gördüğü baskının azalmasında ve vatandaşlık haklarının eski hale getirilmesinde kayda değer gelişmeler ve kazanımlar sağlamaya başlar.

Yönetmen: Özer Feyzioğlu
Oyuncular: Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş, Ali Talha Gürbüz
Yapım: TRT – MCG Film
Yapımcı: Mustafa Uslu
Görüntü Yönetmeni: Jean Paul Seresin
Tür: Dram
Süre: 2 sa 5 dk
Gösterim Tarihi: 02 Şubat 2024
Dağıtım: CGV Mars Dağıtım