Oğul

Uluslararası festivallerde büyük beğeni toplayan
“Oğul” filmi 14 Ekim 2011 de vizyonda

Yönetmenliğini Atilla Cengiz’in, yapımcılığını Canan Evcimen’in yaptığı “Oğul” filmi 14 Ekim 2011 de izleyicileriyle buluşacak.
“Oğul”, ülkenin  politik durumunun farkında bile olmadan doğudaki sevgilisinin peşine düşen Karadenizli bir çocuğun babası ile  doğudaki küçücük bir dağ köyünde  yalnız  yaşayan ve  tüm çabalarına  rağmen   oğlunun  dağa  çıkmasını engelleyemeyen  umutsuz  bir babanın öyküsü.
“Oğul”, iki farklı çoğrafyadan birbirlerinin yüzünü bile görmemiş iki gencin, hayatın hiçbir noktasında kesişmeyen hikayesini, bu iki gencin babalarının dramı üzerinden anlatmaktadır.
Yaşananlar sonrasında, karşılaştığı baskıdan dolayı Karadenizli gencin ölüsünü  “kendi oğlum” diye gömen, ancak kendi oğlunun ölüsünün gelmesiyle tekrar yıkılan doğulu babanın trajedisi, tesadüfen sahiplenilen “ölü oğul”un babasının da dağ köyüne gelmesiyle farklı bir anlam kazanır. Artık kimin nerede yattığının bir önemi kalmamıştır. Sıkışmışlık, çaresizliğe, çaresizlik toprak altında “isimlendirilemeyen” iki ölü oğula dönüşmüştür.
Hindistan’ın Uluslararası Chennai Film Festivali ve Bombay Film Festivaline davet edilen  “Oğul” Montreal’de düzenlenen Monde Film Festivali’nde dört kez gösterildi..
Filmin yönetmeni Atilla Cengiz, neden bu filmi çekmek istediğini ise şöyle özetliyor:
“Barış, bütün teorik kaygılardan ve hesaplardan arınarak bir başkasının hayatına duyduğumuz sevgidir. Bir yönetmen olarak, bu topraklara ait bir hikâye anlatma isteği duyduğumda birçok hikâye buldum. Fakat bunlardan belirli sebeplerden dolayı vazgeçtim. En son yazdığım hikâyeyi çekmeye karar vermemdeki etken, bu topraklarda en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyin barış olduğuna kanaat getirmiş olmamdı.”

Resimler:

Bir yanıt yazın