Paçi: Av Sanatı

KARADENİZ’İN ATMACA YETİŞTİRİCİLERİ FİLME KONU OLDU
Karadeniz coğrafyasının en köklü geleneklerinden biri olan ‘atmaca yetiştiriciliği’, yönetmen Elçin Elgür’ün ilk filmi ‘PAÇİ: Av Sanatı’na konu oldu. Filmde genç bir kızın atmaca yetiştiriciliği kültürüyle tanışmasını eşsiz Karadeniz manzaralarıyla birlikte izleyeceğiz
Özellikle Doğu Karadeniz’de yaygın olan atmaca yetiştiriciliği kültürü, Elçin Elgür’ün yazıp yönettiği yapımcılığını Kerim Çakır’ın üstlendiği Paçi: Av Sanatı filmine konu oldu. Filmde unutulmaya yüz tutmuş bir kültür olan atmaca eğiticiliğini ve yırtıcı bir kuşu eğitmenin insan psikolojisine nasıl etki ettiğini izlerken, bir yandan da Karadeniz’in büyüleyici manzaralarına şahit oluyoruz. Geçtiğimiz sene 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren film, 4 Mayıs’ta vizyona girecek.
Filmin konusu
13 yaşındaki Liva, babası tarafından istemediği halde köye, dedesinin yanına bırakılır. En büyük zevki cep telefonundan oyun oynamak olan Liva yeni geldiği bu köyde yaşlı insanların arasında ilgi çekici bir şey bulamaz. Ancak yırtıcı kuşların göç zamanının gelmesiyle işler değişecektir. Doğu Karadeniz’de hayli popüler olan atmaca yetiştirme kültürüyle, dedesiyle çıktıkları bir atmaca avında tanışacaktır. Bu tanışma o andan itibaren Liva’nın geleceğini değiştirecek en önemli dönüm noktalarından biri olacaktır. Dedesinden avcılığın bütün detaylarını öğrenecek ve bölgenin en etkili atmaca yetiştiricilerinden biri olacaktır.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=j3zEkhSpPE8[/embedyt]