Para Tuzağı – Money Monster

“MONEY MONSTER/PARA TUZAĞI”
Yapım Bilgileri

Risklerin büyük olduğu, gerçek zamanlı gerilim “Money Monster/Para Tuzağı”nda, George Clooney ve Julia Roberts finans televizyonu sunucusu Lee Gates ve yapımcısı Patty Fenn’i canlandırıyorlar. İkili, her şeyini kaybetmiş kızgın bir yatırımcının (Jack O’Connell) stüdyoyu zorla ele geçirmesiyle kendilerini aşırı bir durumun içinde bulurlar. Televizyonda milyonlara gergin ve zoraki bir canlı yayın sırasında, Lee ve Patty’nin günümüzün hızlı tempolu ve küresel piyasalarının kalbindeki bir komplonun ardında yatan gizemi açığa çıkarmak için öfkeyle ve zamanla yarışmaları gerekir.

TriStar Pictures, LStar Capital işbirliğiyle, bir Smokehouse/Allegiance Theater yapımı olan Jodie Foster filmi “Money Monster/Para Tuzağı”nı sunar. Filmin başrollerini George Clooney, Julia Roberts, Jack O’Connell, Dominic West, Caitriona Balfe ve Giancarlo Esposito paylaşıyor. Jodie Foster’ın yönettiği filmin yapımcılığını Daniel Dubiecki, Lara Alameddine, George Clooney ve Grant Heslov, yönetici yapımcılığını ise Kerry Orent, Tim Crane, Regina Sculley ve Ben Waisbren üstlendi. “Money Monster/Para Tuzağı”nın senaryosu Jamie Linden, Alan DiFiore ve Jim Kouf’a, hikayesi Alan DiFiore ve Jim Kouf’a ait. Filmin yapım ekibi görüntü yönetiminde ASC’den Matthew Libatique, yapım tasarımında Kevin Thompson, kurguda ACE’den Matt Chessé, kostüm tasarımında ise Susan Lyall’dan oluşuyor. Filmin müziği Dominic Lewis’in, müzik yapımcılığı ise Henry Jackman’ın imzasını taşıyor.

YAPIM HAKKINDA

Yönetmen Jodie Foster, George Clooney ve Julia Roberts’ın başrollerini üstlendiği gerilim filmi “Money Monster/Para Tuzağı” için, “Bu filmi seviyorum çünkü insanların bazen zıt olduğunu düşündüğü iki şeye sahip. Bir yandan heyecanlı, hızlı tempolu, zekice ama yine de gerçekten erişilebilir. Diğer yandan ise, ki sinemaya gitmenin en önemli nedeni bu, gerçek hikayeler insana dokunur. İnanılmaz güncel” diyor.

Foster şöyle devam ediyor: “Polisler, helikopterler, silahlar, bombalar ve hızlı tempolu gerilim bir yana, benim için hikayenin en heyecan verici yanı George Clooney’nin canlandırdığı Lee Gates karakteriydi. Bu karakter hikayeye yüzeysel, kibirli ve boş, üstelik işinde başarılı görünse bile kendi de dahil olmak üzere herkesin gözünde bir fiyasko olan bir adam olarak başlıyor. Fakat korkunç bir an yaşıyor ve Julia’nın yardımıyla fırsattan yararlanarak insaniyetini buluyor, büyüyor, evrim geçiriyor ve değişiyor.”

“Para dünyası kontrolden çıktı. İşler ters gittiğinde, neyin yanlış gittiğini aslında anlamıyorsunuz –ve sıradan insanlar kazıklanıyorlar” diyen George Clooney bir finans haberleri programının sunucusu rolünde. Her ne şekilde olursa olsun, birilerini sorumlu tutmaya kararlı sıradan insanlardan biriyle yüz yüze geliyor.

Filmin yapımcılığını Lara Alameddine, Clooney ve Grant Heslov’la birlikte gerçekleştiren Daniel Dubieck şunları söylüyor: “Jodie düdüklü tencerenin kapağını asla açmıyor. Tüm film bu olay canlı olarak yayındayken gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor son derece gerilimli.”

Clooney’nin canlandırdığı Lee Gates karakteri ünlü bir hisse senedi tahmincisi ve finans anlamında içi boş bir programın sunucusudur. Sette zıplayıp dans eden, yatırım tavsiyeleri haykıran ve piyasa sohbetlerini saçma dekorlar ve ses efektleriyle vurgulayan bir televizyoncudur. “‘Money Monster’ programı oldukça gülünç” diyen Foster, şöyle devam ediyor: “Bir finans haberleri programı ama çok fazla dekor, eski film klipleri, ziller, düdükler ve yellenme yastıkları var. Bunlar para piyasalarını açıklamak için Lee Gates’in bulduğu şeyler. Şarkı söylüyor, güzel kızlarla dans ediyor, farklı şapkalar takıyor ve tüm bunları hisse senedi tüyoları vermek için kullanıyor ama bu durum onun kendisinden nefret etmesine neden olmuş. Film ona hiç beklenmedik bir kefaret fırsatı sunuyor.”

George Clooney’yle yeniden bir araya gelen Julia Roberts, “Money Monster” programının yapımcılığını uzun zamandır yürüten, aklı başında, soğukkanlı Patty Fenn rolünü canlandırdı. Foster’ın bu konudaki açıklaması şöyle: “Patty Fenn üstün bir yapımcı. Hiç kimsenin başaramayacağı kadar çok işi aynı anda yapıyor. Olağanüstü biri. Programın dizginlerini elinde tutuyor ve Lee Gates’in kulağına bir sonra yapılması gerekenleri fısıldıyor. Lee Gates tembellik edip repliklerini ezberlemiyor. Ne istiyorsa onu söylüyor. Patty’nin görevi ise programın sorunsuz akmasını sağlamak. Elindeki serseri mayını nasıl idare edeceğini biliyor.”

Clooney ise tüm o şovmenliğin ardında programın izleyici kitlesine duyulan derin küçümsemenin gizlendiğini ekliyor: “Bu programlara sinmiş bir sinizm var. Masalarının ardından size paranızı nereye yatırmanız gerektiğini söyleyen bu adamları izliyorsunuz ve onların sözüne uyup kaybettiğinizde, ‘Olur böyle şeyler’ diyorlar.”

Öte yandan, Clooney şunu da kaydediyor: “Film daha çok üç karaktere ve onların neler yaşadığına odaklanıyor özellikle, Jack O’Connell’ın canlandırdığı adama.”

Gates’in fazlasıyla abartılı tahminlerinden biri olan Ibis Clear Capital gizemli bir şekilde tepe taklak olduğunda, sunucunun arsız rahatlığı tüm dünyanın dikkatini çekecek bir olaya yol açar: Mutsuz bir yatırımcı olan Kyle Budwell (O’Connell) “Money Monster”ı canlı yayın sırasında basar ve Gates ile Fenn’i köşeye sıkıştırır.

Budwell, Gates’in programını basarak canlı yayında gerçek zamanlı olarak gelişen bir krizi tetikler. “Bu hepimiz için eğlenceliydi” diyor yapımcı Grant Heslov ve ekliyor: “Televizyon ve internette gördüğümüz şeylere karşı adeta hissizleştik; bu olayın canlı yayında gerçekleşmesini sağlamak sözünü ettiğim duruma yorum getirmenin eğlenceli bir yoluydu.”

Gates, Kyle’la –başlangıçta sadece ömrünü uzatmak için, kontrol odasında sükunetini koruyan Patty’nin yardımıyla konuşmaya başlar. Heslov şöyle devam ediyor: “Kyle, Lee’nin tüm o süre boyunca kulaklığı sayesinde Patty’yle konuştuğunu bilmiyor. Dramatik anlamda bu harika bir araçtı ve sanırım George ile Julia için de oyunculuk açısından eğlenceliydi.”

Sonrasında, Gates ve Patty neler olup bittiğini anlamaya çalışırken Kyle’ın acısı karşısında hakikaten sarsılırlar. Gazetecilik dürtüleri harekete geçer ve stüdyo duvarlarının çok ötesine uzanan bir Wall Street komplosunu gözler önüne sererler.

Alameddine ise şunları söylüyor: “Filmin güzel olan yanı Wall Street’te geçen ama bütünüyle orayı konu almayan bir hikaye işlemesiydi. Üç bambaşka insan söz konusuydu. Hikayenin sonunda bu gösterişli, yüzeysel kişilik asla tahmin edemeyeceği biriyle hakiki bir bağ kuruyor.”

Lee Gates karakterine bürünebilmek için, Clooney saygısız, çılgın ve sıradışı bir televizyon sunucusu tiplemesi yarattı. “Lee Gates biraz şovmen” diyor Foster ve ekliyor: “Lee Gates’in programı dansla açması George’un fikriydi. Provalara ilk geldiğinde, ‘Dans işini çözmek için yarım saate ihtiyacım var’ dedi. Ben ise, ‘Bence biraz daha fazlasına ihtiyacın olacaktır’ diye yanıtladım. Böylece koreografı çağırdık ve George işe koyuldu.”

Heslov yapımcılığın bazen ağır bir iş olduğunu söylüyor. Ama bazen de yapımcı ortağınız dansla karşınıza çıkıyor. “Biliyor musunuz, izlemesi gerçekten keyifli. Arkanıza yaslanıp bir performans izlemenin tadını çıkardığınız anlardan biriydi. Birkaç gün boyunca George’un o komik dansı yapışını seyrederken –özellikle de ben, çünkü onu çok uzun zamandır tanırım ve çünkü çocuklarım da oradaydı– çok güzel zaman geçirdik” diyor Heslov.

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=m2uiChHDJFc[/embedyt]