Rüzgarın Oğlu – Race

RACE

SİNOPSİS
Race, tarihin en iyi atleti olmak için çıktığı yolda efsanevi bir yıldız olan ve 1936 Olimpiyatları’nda Adolf Hitler’in Ari üstünlüğü görüşüne karşı mücadele ederek dünya sahnesine çıkan Jesse Owens’ın gerçek ve etkileyici hikâyesini anlatmaktadır. Film, asıl adı James Cleveland olan Jesse Owens’ın olimpiyat efsanesi olma mücadelesini anlatırken aynı zamanda izleyiciye cesaret ve ilham da vermektedir.
Buhran dönemi Amerika’sında hem öğrenci hem de sporcu olan Jesse, aile beklentilerinin, okuduğu Ohio State Üniversitesi’ndeki ırksal gerilimlerin ve kendine has yüksek rekabet standartlarının ağırlığını taşımaktadır. Ohio State Üniversitesi’nde Jesse, Larry Snyder’da (Jason Sudeikis) hevesli bir koç ve gözü pek bir dost bulur.
Snyder, genç adamın sınırlarını zorlamaktan hiç korkmaz. Kendisinden küçük bir kızı olan Ruth Solomon’ın sevgisi ve desteğiyle, Jesse’nin üniversiteler arası yarışmalarda kazandığı başarılar, 1936 Olimpiyatları’na katılacak bir takım kurulduğu takdirde, onu ABD Olimpiyat takımına taşıyacaktır. Amerikan Olimpiyat Komitesi, Hitler’i boykot etmektedir. Komite Başkanı Jeremiah Mahoney (Oscar ödüllü William Hurt) ve milyoner sanayici Avery Brundage (Oscar Ödüllü Jeremy Irons) bu konuyu tartışmaktadır. Brundage komiteye karşı baskın gelince ve ABD’nin katılımı onaylanınca, Jesse, sporcu arkadaşlarıyla Berlin’e geldikten sonra kendini yeni bir ırksal ve siyasi bir mayın tarlasında bulur.
Yönetmen Leni Riefenstahl, olimpiyat oyunlarını çekmek için, Nazi yetkililerinin sert bakışları arasında kameralarını hazırlarken, Jesse başarılı ve onurlu bir şekilde yarışma kararlılığını tekrar gösterir. Tüm dünyanın gözleri önünde, hem kendi ülkesinin ırkçılık geçmişi, hem de Hitler rejiminin baskıcılığı iyice belirgin hâle gelir. Bir sporcunun neler başarabileceğinin tanımını sonsuza dek belirleyen Jesse Owens, milyonlara ilham veren bir şekilde tarihe geçmiştir.
Yönetmen: Stephen Hopkins
Yapımcılar: Jean-Charles Levy
Kate Garwood
Stephen Hopkins
Nicolas Manuel
Louıs-Philippe Rochon
Türü: Biyografi, Spor
Oyuncular
Stephan James
Jason Sudeikis
Jeremy Irons
Eli Goree
Yapım Yılı: 2016
İthalat / Dağıtım: PinemArt
VİZYON TARİHİ: 27 Mayıs 2016