Pazar: Bir Ticaret Masalı / The Market: A Tale of Trade

“PAZAR – BİR TİCARET MASALI”
45 . Antalya Altın Portakal Film Festivali – En İyi Film ödülü sahibi Ben HOPKINS filmi “PAZAR – BİR TİCARET MASALI”nda Antalya Altın Portakal ve Locarno Film Festivalinde, MİHRAM karakterinde gösterdiği  gerçekçi, etkili ve sarsıcı performansıyla Dünya sinema basınının da dikkatini çeken ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazanan genç oyuncu TAYANÇ AYAYDIN’a, amcası FAZIL rolünde usta aktör GENCO ERKAL, ŞENAY AYDIN, HAKAN ŞAHİN ve ROJİN eşlik ediyor.
Mihram, doksanlı yılların ortasında, Doğu Anadolu’nun bir sınır köyünde yaşayan,ticari kafaya sahip, uyanık bir küçük tacirdir. Büyük işler bağlamak için birçok fikri vardır ama bu fikirleri hayata geçirecek sermayeye sahip değildir. Verici konduğunu gördüğünden beri cep telefonu satan bir dükkan açmaya karar vermiştir. Bir gün, kasabadaki dispansere ilaç taşıyan kamyonun soyulması üzerine çaresiz kalan hekim Mihram’dan karaborsa ilaç bulmasını ister. İlaç acilen çocuklar için gereklidir. Mihram’ın ticarette düsturu “Ne gerekirse bulurum”dur.
Mihram bu durumu hayatını nihayet değiştirebileceği bir fırsat olarak görür. Kamu parasıyla kumar oynayacak, sınır ötesine, Azerbaycan’a, kaçakçılık yapacaktır. Eğer kaybederse toplumdan dışlanacağının farkındadır, ama kazanırsa hayal ettiği işi kuracak kızına ve karnı burnunda karısına daha iyi bir gelecek hazırlayacaktır. Ama iki öğeyi hesaba katmamıştır: Onu örgüte katılması için zorlayan yerel mafya liderini ve piyasanın acımasız kurallarını.

Türkçe Adı: PAZAR – BİR TİCARET MASALI
Yönetmen: Ben Hopkins
Oyuncular: Tayanç AYAYDIN, Genco ERKAL, Şenay AYDIN
Yıl:2008
Süre:93′
Vizyon Tarihi:  10 Nisan 2009
Yapım: Flying Moon Filmprofuktion Gmbh,Pi Film
Dağıtım: Tiglon

45 . Antalya Altın Portakal Film Festivali
En İyi Film
En İyi Erkek Oyuncu – Tayanç Ayaydın
En İyi Senaryo
En İyi Kostüm

Locarno International Film Festival
En İyi Erkek Oyuncu – Tayanç Ayaydın

Ghent International Film Festival
En İyi Film

Resimler:

Bir yanıt yazın