Sarı Siyah

Sarı Siyah

Sinopsis: Yıl 1915. Osmanlı devleti dört bir cephede savaşmaktadır. Trablusgarp ve Balkan savaşının ardından Sarıkamış faciası yeni yaşanmış ama İngiliz-Fransız donanması da Çanakkale boğazına dayanmıştır. Sultan Reşat cihad çağrısı yapmıştır. Hasan (Levent Akçay), Çanakkale cephesinde arkadaşı Nedim’i şehit verir. Bu savaştan kendisi de ağır yaralı olarak çıkar. Ege’ye kendi Kasabası’na döner. Hasan’ı kasabasında  annesi (Kader Demiral) ve Kardeşi Mehmet (Yusuf Güney) beklemektedir. Mehmet, vatansever, savaşa inanan, genç bir çocuktur. Hasan ise artık savaş karşıtı bir gazidir. Bu nedenle kardeşi Mehmet’i İstanbul’a dönemin İstanbul Sultanisi mektebine yazdırır. Ancak bir sorun vardır. Harp ilan edilmiştir.1915 Nisan ve Mayıs ayında Arıburnu’nda verilen ciddi kayıplar neticesinde Enver Paşa, Beyazıt meydanında ateşli bir miting yapar. Çanakkale’de savaşmak için yanıp tutuşan gönüllü 50 İstanbul Sultanisi öğrencisini bu miting alevlendirmeye yeter. 2. Tümene katılırlar. Okul müdürü Hüseyin Nazım Bey, her okulda olduğu gibi okulun bir kısmını hastaneye dönüştürerek duvarlarını sarıya boyatır. Durumu haber alan Hasan cephe cephe kardeşini aramaya başlar.

Film Hakkında

1916 ve 1917  senesinde İstanbul Sultanisi mektebi (şimdiki İstanbul erkek Lisesi) ve İstanbul Tıbbiyesi hiç mezun veremedi. Çünkü 1915’de eğitim gören sınıflar Çanakkale’de şehit düştü.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelerek eğitim gören  50 İstanbul Sultanisi öğrencisi Enver Paşanın meşhur Beyazıt mitinginden sonra  gönüllü olarak savaşa katılmak isterler ve 2. Tümene katılarak Çanakkale Savaşı’nda (19 Mayıs 1915 , Saat: 03.30, Kabatepe) hayatlarını kaybederler. Büyüklerinin ölüm haberini alan İstanbul Sultanisi öğrencileri sarı olan okul binasının kapı ve pencerelerini siyaha boyarlar. O günden  bu yana şehit olan  öğrencilerin anısına okul renkleri Sarı-Siyah olarak kabul edilir.

Gösterim Tarihi: 07 Haziran 2013
Dağıtım: Özen Film
Yapım: Maskeli Film
Yönetmen: Levent Akçay
Tür: Tarihi
Oyuncular: Levent Akçay, Yusuf Güney, Burcu Binici, Murat Göktepe, Hakan Özyurt, Batuhan Akçay, Kader Demiral, Kaan Keskin, Ethem Tuncay, Mehmet Akif Özcan, Bülent Akçay, Aslı Defne Murt

Bir yanıt yazın