Spotlight

SPOTLIGHT
29 Ocak’ta Sinemalarda.

Spotlight, Boston Globe’un Pulitzer ödülü kazanan araştırmacı gazeteci ekibi “Spotlight”ın gerçek hikayesini konu alıyor. Spotlight ekibi şehirdeki 70 rahip tarafından yaygın bir şekilde işlenen pedofili suçunun Katolik Kilisesi tarafında sistematik bir şekilde örtbas edildiğini ortaya çıkararak 2002 yılında hem Boston halkını hem de tüm dünyayı şoka uğratmışlardı.
Yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron (Liev Schreiber) 2001 yazında Globe’un başına geçmek üzere Miami’den geldiğinde, ayağının tozuyla Spotlight ekibini, 30 yıl boyunca düzinelerce çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan yerel bir rahip hakkındaki bir makaleyi takip etmekle görevlendirir. Boston’da Katolik Kilisesi’ni hedef almanın çok büyük yankı uyandıracağını bilen Spotlight editörü Walter “Robby” Robinson (Michael Keaton), muhabirler Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams) ve Michael Rezendes (Mark Ruffalo) ve araştırmacı Matt Carroll (Brian d’Arcy James) davaya daha derinlemesine dalmaya karar verirler.
Kurbanların avukatı Mitchell Garabedian’la (Stanley Tucci) görüşür, çocukken tacize uğramış yetişkinlerle röportaj yapar ve mühürlenmiş mahkeme kayıtlarını açtırmanın peşine düşerler. Böylece, Kilise’nin bu avcı rahipleri sistematik olarak koruyuşunun hiçbirinin hayal bile edemeyeceği ölçüde geniş çaplı olduğu anlaşılır. Boston Kardinali Law’un da (Len Cariou) aralarında bulunduğu Kilise yetkililerinin muazzam direnişine rağmen, Globe bu dev ifşa haberini Ocak 2002’de yayınlayarak, dünyada 200’den fazla şehirde de benzer ifşaların yolunu açar.
Entertainment One Features’ın sunduğu Spotlight’ı Tom McCarthy yönetti. Başrollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James ve Billy Crudup’ın paylaştığı filmi Tom McCarthy ve Josh Singer kaleme aldı. Spotlight’ın görüntü yönetimi Masanobu Takayanagi’nin, yapım tasarımı Stephen H. Carter’ın, kostüm tasarımı Wendy Chuck’ın imzasını taşıyor. Jeff Skoll, Jonathan King, Pierre Omidyar, Michael Bederman, Bard Dorros, Tom Ortenberg, Peter Lawson ve Xavier Marchand’ın yönetici yapımcılığını üstlendiği filmin yapımcılığını ise Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin ve Blye Pagon Faust gerçekleştirdi.