Zor Saatler – The Finest Hours

DİSNEY SUNAR
ZOR SAATLER
OLAĞANÜSTÜ GERÇEK BİR HİKAYEDEN UYARLANMIŞTIR

18 Şubat 1952’de New England’a kuzeydoğu rüzgarlarıyla sert bir fırtına çarpar ve doğu sahil şeridindeki kasabaları vurmaya başlayarak bu yıkıma yakalanan her şeyi paramparça eder, buna 150 metrelik iki petrol tankeri de dahildir. Boston, Massachusetts ve Portland Maine’e gitmesi gereken SS Pendleton ve SS Fort Mercer fırtınada ikiye bölünmüşlerdir ve mürettebatları denizde mahsur kalmıştır. Pendleton’ın kıç tarafındaki  üst subay baş makinist Raymond Sybert (Casey Affleck) kısa zamanda gemiyi mümkün olduğunca su yüzeyinde tutma ve korkmuş mürettebatını kurtarma görevinin kendisine düştüğünü fark eder.

Chatham, Massachusetts’teki sahil güvenlik istasyonu yerel balıkçıların gemilerini fırtınadan korumaya çalışmalarına yardım etmekle meşgulken Fort Mercer’ın başının dertte olduğuna dair bir çağrı alırlar. Yakın zamanda istasyon şefliğini alan gedikli subay Daniel Cluff (Eric Bana) derhal en iyi adamlarını zaten başlamış olan büyük kurtarma görevine yardıma gönderir. Cluff ikinci gemi Pendleton’ın da tehlikede olduğunu ve şimdi yakın sulara doğru sürüklendiğini öğrenince Bernie Webber’a (Chris Pine) derhal bir mürettebat oluşturmasını ve CG36500 can kurtaran botunu alarak hayatta kalanları aramasını emreder.

Webber ve üç adam 11 metrelik motorlu ahşap tekneye binerek fırtınalı denizlerde zor bir göreve çıkarlar ve daha Chatham limanından çıkmadan önce teknenin rüzgar camı ve pusulası hasar görür. Adamlar yine de kasırga rüzgarlarına, 18 metrelik dalgalara, buz gibi soğuğa ve sıfır görüşe rağmen azimle devam ederler ve mucizevi bir şekilde Pendleton’ı bularak kasırganın ortasında 33 adamın 32’sini kurtararak toplamda 36 adamı 12 koltuklu cankurtaran botlarıyla dalgaların arasında geri getirirler.

“Zor Saatler” ABD sahil güvenliğin tarihindeki en cesurca kurtarma görevinin gerçek hikayesinden uyarlanarak hazırlanan bir kahramanlık ve aksiyon-gerilim filmidir. Dijital 3D™, Gerçek D 3D ve IMAX® 3D olarak sunulan film, seyircileri aksiyonun tam merkezine getirerek tamamen üç boyutlu destansı boyutta bir sinema deneyimi yaşatmaktadır.

Yönetmenliği Craig Gillespie tarafından yapılan “Zor Saatler”in yıldızları Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger, John Ortiz, Kyle Gallner, John Magaro ve Eric Bana olurken yapımcılığı Amerikan yapımcılar derneğinden Jim Whitaker ve Dorothy Aufiero yapıyor. Baş yapıcılar ise yine Amerikan yapımcılar derneğinden Doug Merrifield. Senaryo Scott Silver, Paul Tamasy ve Eric Johnson tarafından yazıldı ve Casey Sherman ile Michael J. Tougias’ın aynı isimdeki büyük beğeni alan ve kurgu olmayan kitaplarından uyarlandı.