Teldeki Adam / Man on Wire

Oscar Ödülleri (2008), En İyi Belgesel Ödülü kazanan “TELDEKİ ADAM”, Philippe Petit’nin 1974’te İkiz Kuleler arasına gerilmiş telin üzerinde yürümesinin ve o ana kadar yaşadıklarının hikayesini nefes kesen bir şekilde gözler önüne sürüyor. Petit’nin yazmış olduğu “To Reach The Clouds” adlı kitaptan yola çıkan belgesel, Petit’nin ve arkadaşlarını, o günlere dair günümüzdeki yorumlarıyla, 70’lerden kalan görüntüleri mükemmel bir kurgu ile harmanlıyor ve bizlere sunuyor. Philippe Petit’nin incecik bir ip üzerinden dünyaya açılan macerasına tanık olmak isteyenleri için yakında sinemalarda
“MAN ON WIRE / TELDEKİ ADAM”
7 Ağustos, 1974’de, Philippe Petit isimli genç bir Fransız o zamanın en yüksek binaları olan New York şehrinin ikiz kuleleri arasında gerilmiş telin üzerine ilk adımını attı. Telin üzerinde yaklaşık bir saat dans ettikten sonra tutuklanıp psikolojik değerlindirmeden geçip kısa süre sonra salıverilmek üzere hapse atıldı. Petit, altı ay kulelerin hayalini kurmuş ve New York’ta geçirdiği sekiz ay boyunca da projeyi gerçekleştirmek için çalışmıştı. Arkadaşları ve iş birlikçileriyle beraber, Petit inanılmaz engeller aştı: İkiz kulelerin güvenliğinden geçmek; üzerinde yürüyeceği teli ve ipi germek için gerekli eşyaları binaya sokmak; teli iki çatıya ulaştırmak; kulelerin sallanma oranı ve rüzgarın gücünü hesaplayarak teli germek. Nihayet sabah saat 7:15’te, Philippe Petit, Manhattan kaldırımlarından 411 metre yükseğe gerilmiş tele ilk adımını atıyor. James Marsh’ın çok konuşulan ve nefes kesici belgeseli, Petit ve ona yardım eden arkadaşlarının anlatımları ile “yüzyılın sanatsal suçu”nu bize tüm heyecanıyla aktarıyor. Asla asla demeyenlere adanır.

yönetmen hakkında

1963’te İngilitere’de doğan James Marsh, Oxford Üniversitesi’nden mezun oldu. Troubleman (1994) ve The Burger and the King (1996) gibi birçok belgesel çekti. Velvet Underground üyesi John Cale üzerine çektiği belgeseli, 1998’de Marsh’a En İyi Müzik Belgeseli dalında BAFTA ödülünü kazandırdı. İkinci BAFTA ödülünü 1999’da bitirdiği Wisconsin Death Trip ile aldı. Teldeki Adam Marsh’ın üçüncü uzun metrajlı filmi.

Ödüller ve festivaller

2008 Oscar Ödülleri – En İyi Belgesel

* 2008 Sundance Film Festivali: İzleyici Ödülü, Jüri Büyük Ödülü
* Full Frame Belgesel Film Festivali: İzleyici Ödülü, Jüri Özel Ödülü
* Gotham Ödülleri: En İyi Belgesel Adaylığı
* 2009 Oscar Ödülleri: En İyi Belgesel için Önseçme

Türkçe Adı:  Teldeki Adam
Yönetmen: James Marsh
Görüntü Yönetmeni: Igor Martinovic
Oyuncular:  Philippe Petit, Jean Louis Blondeau, Annie Allix, Jim Moore
Kurgu: Jinx Godfrey
Yıl: 2008
Süre: 94′
İthalat: Bir Film
Dağıtım: Tiglon
http://manonwire.com/

Resimler:

Bir yanıt yazın