Üç Harfliler: Marid

3 HARFLİLER: MARİD

Modern bir çift ve arkadaşlarının bir gece boyu yaşadıkları kabusu çok gerçekçi anlatımı ve farklı teknikleri ile beyazperdeye taşıyacak olan filmin yönetmeni Arkın Aktaç.

Filmin senaryosu yaşanmış gerçek bir olaydan esinlenerek günümüze uyarlanarak oluşturuldu. Olayı yaşayan kişinin amatör video çekimlerinden yola çıkılarak anlattığı korkutucu hikaye karakterlerin adları değiştirilerek gerçek olaya benzer şekilde sinema diline aktarıldı. Filmin başında ve sonunda yer alan anlatıcı,çocukken ve yirmi yıl aradan sonra yaşanan gerçek olayı birebir gerçekliği ile tüyler ürpertici şekilde ortaya koymakta.

Film çocukluğumuzdan beri her birimizin çevremizden sık sık duyduğumuz, kimimizin bire bir yaşadığı öteki alemden gelen varlıkların yaşattıkları olayları gerçekçi bir yaklaşımla sinema seyircisine aktarmayı amaçlıyor.

Onların varlıklarına inananların filmde birçok sahneyi ürkerek seyredeceklerini iddia ediyoruz. İnanmayanların kafasında ise filmin sonunda önemli bir soru işareti kalacak; ya her şey gerçekse?

Film bir korku filmi olmanın ötesinde öteki alemin varlıkları ile ilgili vereceği bilgiler ile de önemli bir işlev görecek. İnancın gücünün altını çizecek olan 3 HARFLİLER:MARİD filmi inançlarımızı da tekrar sorgulamamıza yol açacak çoğu insan için de daha da güçlendirecek bir film…

Yapımcılığını “GEN”, “MUSALLAT” ve “KANAL-İ-ZASYON” filmlerinin de yapımcılığını yapmış olan DADA FİLM’in yaptığı “3 HARFLİLER-MARİD” filminin çekimleri İstanbul Kemerburgaz Göktürk’te tamamlandı.

Son yılların MUSALLAT’tan sonraki en iddialı korku filmi olma özelliği taşıyan proje MUSALLAT filminde de ele alınan öteki alemden gelen CİN’leri ele alıyor. Modern bir çift ve arkadaşlarının bir gece boyu yaşadıkları kabusu çok gerçekçi anlatımı ve farklı teknikleri ile beyazperdeye taşıyacak olan filmin yönetmeni Arkın Aktaç.

Öteki alemden bu aleme gelen korkutucu varlıkların insanlara yaşattıkları kabus dolu dakikaları, kaotik ortamı çok gerçekçi şekilde perdeye yansıtacak sahne ve planların yer aldığı film. Korku filmi meraklılarını ve özellikle MUSALLAT’ı beğenmiş olan seyircileri sinema salonlarına çekme iddiasını taşıyor.

Filmde İslam aleminde CİN’ler konusunda yazdığı “CİNLERİN ESRARI” adlı kitabı ile tanınan İmam-ı Şibli’den yararlanılmış.

Çocukluğunuzda yaşadığınız bir kabus 20 yıl sonra tekrar başlasa, öteki alemden gelen belalı bir varlık size, sevdiklerinize musallat olsa ve bir gece boyunca korkutucu, güçlü ve vahşi varlığın oyunlarına teker teker kurban olsanız kendinizi nasıl hissedersiniz? Sorunun cevabı 24 Eylül 2010 da tüm Türkiye’de vizyona girecek olan “3 HARFLİLER-MARİD” filminde sizi bekliyor olacak.

Film için DVD’de ve internette paylaşılacak olan mini “3 Harfliler” belgeseli de çekildi. Belgesel’de CİN’ler dünyası, varlıkları, insanlara musallat olma şekilleri, onlardan korunma yolları, yaşanmış gerçek olayların yaşayan kişilerin ağzından aktarımı gibi ilgi çekici ve bilgilendirici kısa videolar yer alıyor.
Filmin vizyon sonrası piyasaya çıkacak DVD’sinde CİN’lerden korunma duaları ve onların alemleri ve yaşamları ile ilgili bilgiler içeren videolar da yer alacak.

SİNOPSİS

“Arapça orijinali Mısır, Kahire İskenderiye Kütüphanesi’nde bulunan İmam-ı Şibli’nin ünlü eseri Cinlerin Esrarı 880 yılında yazıldı.

Kitabın Türkçe ilk baskısı 1979 yılında yayınlandığında büyük tartışmalara neden oldu. Kitapta yer alan “Cin Çağırma Metotları” bölüm, insanların cin çağırma çabaları nedeniyle 1980 yılında kitaptan çıkartıldı…”

Ayla (Gülseven Yılmaz) kocası Serkan (Özgür Özberk) ile mutlu bir çifttir. Ayla 11 yaşında (Kayra Simur) öteki alemden gelen bir varlığın musallat olması ile kabus dolu bir üç gün yaşamıştır. O günlerden bu günlere en önemli koruyucusu olan muskasını önceki gün kaybettiği için kendini korumasız ve çaresiz hissetmektedir. Serkan yeni bir muska yazması ve Ayla’yı rahatlatması için bu konularda ismi bilinen İzzet Hoca’yı (Ufuk Aşar) o akşam eve davet eder. Akşam yakın arkadaşları Meltem (Serap Üstün) ve Cem de (Taner Ertürkler) geleceklerdir. Ayla’nın yeniden başlayan kabusları ile herkesin aynı gece Ayla ve Serkan’ın evinde yaşayacağı kabus dolu dakikalar öteki alemden gelen varlığın gücünü ve zalimliğini herkese gösterecektir.

FİLMDEN KISA NOTLAR
•    Filmin bazı önemli sahneleri başka hiçbir ışık kaynağı kullanılmadan farklı bir teknikle sadece MUM IŞIĞI ile çekildi.
•    Filmde Türkiye’de ilk kez farklı ve yeni kamera açıları ve çekim teknikleri kullanıldı.
•    Filmin çekimleri öncesinde tüm set ekibi ve film için dua okundu ve muska yazıldı.
•    Filmin ön yapım aşamasında konunun detaylarına fazla giren bazı ekip üyeleri kısa dönemli psikolojik sıkıntılar yaşadı.
•    Film ekibinde CİNLER âlemine inanmayan hiç kimse yok.
•    Filmde seyircilerin etkilenip kendi kendilerine denemelerini engellemek için gerçek CİN çağırma metodu canlandırılmadı. Filmin CİN çağırma sahnesinde gerçek ritüele benzer ama farklı bir yöntem canlandırıldı.
•    Film ekibinin bazı üyeleri ve bazı oyuncular artık garajlardan, banyodan, aynalardan, evde yalnız kalmaktan korkuyor.
•    Filmde 11 yaşındaki Ayla’yı canlandıran Kayra Simur başarılı performansı ile herkesi etkiledi. Kayra Simur’un makyajlı hali ve bakışları setteki oyuncuların rol yapmaya gerek kalmadan korkmaları için yeterli oldu.
•    Filmde öteki âlemden gelen varlığın konuşmaları için Arapça ile karışık yeni bir dil oluşturuldu. Varlığın konuşmaları filmde Türkçe altyazı ile verilecek.
•    Film başarılı olursa üçleme olarak düşünülen serinin ikinci filminde CİN çıkarma ve üçüncü filmde CİN’lerin intikamı konuları işlenecek. Üç film bir bütünün parçası olarak düşünüldü.

VİZYON TARİHİ: 24 EYLÜL 2010
DAĞITIM: TİGLON FİLM
YAPIM ŞİRKETİ:
DADA FİLM
OYUNCULAR: Gülseven YILMAZ, Özgür ÖZBERK, Ufuk AŞAR, Serap ÜSTÜN, Taner ERTÜRKLER ve Kayra SİMUR
YÖNETMEN: ARKIN AKTAÇ
SENARYO: MURAT TOKTAMIŞOĞLU
YAPIMCILAR: MURAT TOKTAMIŞOĞLU, SERKAN BALBAL, ALPER MESTÇİ
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: MUHARREM DOKUR
ORTAK YAPIMCI:
G-UNIQUE, Gülseven YILMAZ, CONTACT PRODUCTION
GÖRSEL EFEKTLER: MADE in BRAIN

MARİD:

Kur’anda Saffat Ayetinde adı geçen CİN.
…ve (gökyüzünü) itaat dışına çıkan her şeytandan koruduk. (ve hıfzam min külli şeytanim marid)

Saffat 7

MARİD’lerin sayıları azdır ama en güçlü cin türü olarak görülür. Çok kuvvetli ve oldukça kibirli bir cin türüdür.
Güçleri ifritlerden de fazladır.
Yeşil, siyah tenleri vardır. İblis’in ona karşı büyük nefret duyduğu söylenir.

MARİD (Osmanlıca Sözlük)

Azgın, sapkın.
İnad ve isyanda benzerlerinden çok ileri gitmiş olan.
Kibir, inad ve dinsizlikle tanınmış olan.

Resimler:

Bir yanıt yazın