Vincent Ölmeli – Vincent Must Die

2023 SITGES FANTASTİK FF EN İYİ İLK FİLM, EN İYİ ERKEK OYUNCU (K. LEKLOU) 2023 CHAMPS-ÉLYSÉES FF HALK ÖDÜLÜ 2023 NEUCHÂTEL FANTASTİC FF EN İYİ FANTASTİK AVRUPA FİLMİ

Özet: Vincent ölmeli, ama neden? Gayet özelliksiz, sıradan biri Vincent ama ortada bir neden olmamasına rağmen postacıdan çocuklara, tanıdık tanımadık herkes Vincent’ı bir şekilde öldürmeye çalışıyor. Bugüne kadar hiç dikkat çekmeyen Vincent’ın hayatı bu beklenmedik şiddet sarmalında alt üst oluyor ve Vincent bir bıçak sırtında sürekli herkesten kaçmak zorunda kalıyor. Fransız yeni dalga korku sinemasına göz kırparken paranoya filmi, aksiyon, komedi ve dedektif türleri arasında bir denge kurmayı başaran bu heyecan dolu film, ilk gösterimini Cannes’da Eleştirmenler Haftası bölümünde yaptı. “Kıyamet öncesi” olarak tanımladığı bu ilk filminde George A. Romero, Luis Buñuel ve özellikle de John Carpenter’dan esinlenen yönetmen Stéphan Castang, psikolojik ve toplumsal şiddetin içindeki ironiyi başarıyla su yüzüne çıkarıyor.

Vincent, iş arkadaşlarından sokaktaki çocuklara kadar çevresindeki herkesin, tüm dünyanın görünürde hiçbir neden yokken onu öldürmek istediğini fark eder. Hollywood Reporter yazarlarından Damon Wise; “Vincent Ölmeli, hepimizi bekleyen mikro saldırganlıkların mayın tarlası hakkında gerçekten oldukça düşünceli bir film.” Prömiyerini 2023 Cannes Film Festivali’nin eleştirmenler haftasında yapan Vincent Ölmeli, Romeo, Bunuel ve Carpenter’ın filmlerinden esintiler taşıyan kara komedi, aksiyon ve paranoya türlerinin bir karışımı.

Stéphan Castang yönetmenliğinde vizyona girecek Vincent Ömeli (Vincent Must Die), sıradan bir hayatı olan Vincent’ın, ortada bir sebep yokken tanıdığı tanımadığı herkesin kendisini öldürmeye çalışmasıyla birlikte yaşadıklarını konu ediniyor. Vincent ölmeli, ama neden? Gayet özelliksiz, sıradan biri Vincent ama ortada bir neden olmamasına rağmen postacıdan çocuklara, tanıdık tanımadık herkes Vincent’ı bir şekilde öldürmeye çalışıyor. Bugüne kadar hiç dikkat çekmeyen Vincent’ın hayatı bu beklenmedik şiddet sarmalında alt üst oluyor ve Vincent bir bıçak sırtında sürekli herkesten kaçmak zorunda kalıyor.

Yönetmen: Stéphan Castang
Oyuncular: Karim Leklou, Vimala Pons, François Chattot, Michaël Perez, Jean-Rémi Chaize
Yıldız Oyuncu: Karim Leklou
Senaryo: Mathieu Naert
Yapımcı: Claire Bonnefoy, Thierry Lounas
Görüntü Yönetmeni: Manuel Dacosse
Kurgu: Méloé Poillevé
Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim,
Süre: 108’
Vizyon Tarihi: 12 Nisan 2024
İthalat: Bir Film
Dağıtım: Başka Sinema

Fragman