Zavallılar – Poor Things

ZAVALLILAR – POOR THINGS

Alasdair Gray’in aynı adlı romanından uyarlanan ve Yorgos Lanthimos’un beş yıl aradan sonra beyazperdeye döndüğü film olan ‘Zavallılar’ (Poor Things), 09 Şubat 2024 tarihinde sinemalarda vizyona girecek. Dünya prömiyerini 80’inci Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren ve Altın Aslan ödülüyle festivalden ayrılan film, 10 Mart’ta gerçekleşecek Oscar Ödül Töreni’nde 11 dalda ödüle aday gösterildi.

Modern ve özgün bir Frankenstein hikayesi olarak betimlenen film, başarılı bilim insanı Dr. Godwin Baxter tarafından öldükten sonra hayata döndürülen Bella Baxter’ın fantastik dönüşümünü anlatıyor.

Poor Things , bir bilim insanı tarafından hayata döndürülen genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Genç bir kadın olan Bella, trajik bir şekilde ölür. Ancak sıra dışı bir bilim insanı olan Dr. Godwin Baxter beynini, bir bebeğin beyni ile değiştirerek onu hayata döndürür. Bexter’ın koruması altında olan Bella, etrafındaki dünyayı keşfetmek için kendini keşfetme yolculuğuna çıkar. Bu sırada onun yolu, becerikli ve ahlaksız bir avukat olan Duncan Wedderburn ile kesişir ve ikisi kıtalar arası çılgın bir maceraya atılır.

Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Oyuncular: Emma Stone (Bella Baxter), Mark Ruffalo (Duncan Wedderburn), Willem Dafoe (Godwin Baxter), Ramy Youssef (Max McCandless), Christopher Abbot (Alfie Blessington), Suzy Bemba (Toinette), Jerrod Carmichael (Harry Astley), Kathryn Hunter (Swiney), Vicki Pepperdine (Mrs. Prim), Margaret Qualley (Felicity), Hanna Schygulla (Martha Von Kurtzroc)
Senaryo: Tony McNamara, Alaisdair Gray (Aynı adlı romanından)
Yapımcılar: Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos, Emma Stone
Görüntü Yönetmeni: Robbie Ryan
Sanat Yönetmenleri: James Price, Shona Heath
Kostüm Tasarımcısı: Holly Waddington
Saç & Makyaj Tasarımcısı: Nadia Stacey
Orijinal Müzik: Jerskin Fendrix
Tür: Komedi, Dram, Romantik
Süre: 141 dakika
Gösterim Tarihi: 09 Şubat 2024
Dağıtım: UIP Filmcilik
İthalat: Disney Studios Türkiye