Zootropolis: Hayvanlar Şehri – Zootopia – Zootropolis

Zootropolis: Hayvanlar Şehri
“Zootropolis’te herkes her şey olabilir.”

Walt Disney Animasyon Stüdyoları 92 yıllık geçmişinde- Mickey Mouse’un kısa çıkış filmi “Steamboat Willie”, “Bambi”, “Dumbo,” “Ormanın Kitabı,” “Robin Hood” ve  “Aslan Kral”  gibi konuşan hayvanlı filmlerden oluşan uzun ve mühim bir miras yarattı.
WDAS şimdi “Zootropolis” filmiyle tekrar vahşi doğaya dönüyor. Yönetmen Byron Howard, “Hepimiz harika Disney hayvan filmlerini izleyerek büyüdük.” Diyor ve ekliyor; “Benim en sevdiğim çocukluk filmim “Robin Hood” filmiydi ve bu efsaneyi onurlandırmak istedik ama bunu daha derinlere inen yeni ve farklı bir şekilde yapmak istedik. Ve şu soruyu sormaya başladık; ‘Eğer hayvanlar için tasarlanmış olsaydı bir memeli metropolü nasıl görünürdü?’ Bu fikir bizi çok heyecanlandırdı.  

Faklı kültürleri kapsayan mahallelerden oluşan Zootropolis, diğerlerine benzemeyen bir şehir. Çöl hayvanları için lüks bir Sahra Meydanı var. Tundra Kasabası da kutup ayıları ve geyikler için. Sıcak ve nemli Yağmur Ormanı bölgesi olan Küçük Rodentiya en küçük memeliler için ve Tavşan Yuvası da milyonlarca ve milyonlarca tavşan için. Şehir merkezi bölgesi olan Savana Meydanı ise her yaşam alanından gelen hayvanların buluştuğu çok renkli bir yer.

Zootropolis, en büyük filden en küçük fareye kadar ne olursanız olun her şey olabileceğiniz bir yer. Ama acemi polis memuru Judy Hopps geldiğinde, kocaman ve sert hayvanlardan oluşan polis gücündeki ilk tavşan olmanın kolay olmadığını öğreniyor. Kendini kanıtlamaya kararlı olduğu için hızlı konuşan dolandırıcı tilki Nick Wilde’la ortak olması gerekmesine rağmen bir gizemi çözmek ve davayı sonuçlandırmak için fırsata atlıyor.

Yönetmen Rich Moore, “Zootropolis aslında özünde bir dostluk filmi. Bir tavşanla bir tilki olan Judy ve Nick aslında doğal düşmanların tam tanımları. Bu yüzden bu iki karakter başta iyi anlaşamıyor. Bu ilişkiye birbirleri hakkında duydukları ve inandıkları ama doğru olmayan düşüncelerle giriyorlar.” diyor.

Howard’a göre filmi komedi yapan şey de bu arkadaşların iyi anlaşamaması. Howard, “Judy herkesin her şeyi yapabileceğine inanan sonsuz bir iyimser ve sonuçta şehrin sloganı da bu.” Diyor ve ekliyor, “Nick ise onun tam tersi. Tam bir şüpheci. Neysek o olduğumuza inanıyor. Bu yüzden içi enerji ve azimle dolu olan bu iyimser taşralıyı koca şehrin ortasına, Nick’in yanına koyduk ve Nick’in onunla uğraşarak eğlenmesini sağladık. Ama tabii Judy’nin de bazı numaraları vardı.”

Film yapımcıları geniş ve çok detaylı bir Zootropolis dünyası yarattılar ve içersine de 64 farklı türden hayvan koyarak her bir hayvanın, onları gerçek dünyada harika yapan özelliklerini vurguladılar.  Ama bu hayvanlar konuşuyor ve pantolon giyiyorlar. Yapımcı Clark Spencer, “Tüm dünya çapındaki hayvan uzmanlarıyla konuştuk, buna Walt Disney dünyasındaki Disney hayvan alemi de dahil. 14,400 kilometre yol kat ederek Kenya, Afrika’ya giderek iki hafta boyunca hayvanların karakterlerini ve davranış biçimlerini inceledik. Her hayvan türünün gerçek olmasını, otantik bir his vermesini ve gerçek dünyadaki davranışlarına dayanarak hazırlanmasını istedik.” Diyor.

“Bence hepimiz Afrika seyahatinden sonra biraz değiştik. Yüzlerce, binlerce hayvanın arasında olmak muhteşem bir deneyimdi. Bu filmde bu yoğunluğu hissetmek istedik ki bu da çok çalışma gerektirdi. Bu yolculuktan geriye her şeyi doğru yapma isteğiyle birlikte döndük.” diye ekliyor yardımcı yönetmen ve senaristlerden biri olan Jared Bush.

“Zootropolis” filminde memeli metropolünü hayata geçirmek üzere uzun bir ses sanatçısı listesi bulunuyor. Bunlara acemi tavşan polis memuru Judy Hopps’u seslendiren Ginnifer Goodwin (ABC dizisi “Once Upon a Time,” “Ödünç Sevgili,” “Sınırları Aşmak”), dolandırıcı Tilki Nick Wilde’ı seslendiren Jason Bateman (“Patrondan Kurtulma Sanatı 2,” “Seni Bıraktığım Yerdeyiz”) dahil. Spencer, “Bu kalibredeki yeteneklere sahip olduğumuz için şanslıyız- bu hikayedeki duyguları ve komik yönleri daha önce hiç görmediğimiz gibi kavradılar. Programları izin verdiği sürece Ginnifer ve Jason’ı birlikte kayda aldık. Bence ortaya özel bir şeyler çıktı ve bu çok heyecan verici.” diyor.

Ayrıca ses sanatçılarının arasında Judy’nin ciddi Cape bizonu patronu Amir Bogo’yu seslendiren Idris Elba (BBC dizisi “Luther,” Netflix dizisi “Beasts of No Nation” için Altın Küre ®-adaylığı); Belediye başkanı yardımcısı Bellwether’ı seslendiren Jenny Slate (“Obvious Child,” “Marcel the Shell”); çekici çita Clawhauser’ı seslendiren Nate Torrence (HBO filmi “Merhaba Hanımlar,” Fox dizisi “Weird Loners”) ve Judy’nin gergin ama destekleyici ebeveynlerini seslendiren Bonnie Hunt (“Kalbim seninle,” “Yeni Bir Başlangıç”) ve Don Lake (“Salak ile Avanak Geri Dönüyor,” “The Bonnie Hunt Show”) yer alıyor. Liste içinde ayrıca Sığır Yax’ı seslendiren Tommy Chong (“Up in Smoke,” “Yeniden 70’ler”); belediye başkanı Lionheart’ı seslendiren J.K. Simmons (“Juno,” Oscar® ödülü kazandığı “Whiplash”); endişeli Bayan Otterton’ı seslendiren Octavia Spencer (“Kuralsız,” Oscar® ödülü kazandığı “Duyguların Rengi”); Duke Weaselton’ı seslendiren Alan Tudyk (“Rogue One: A Star Wars Story,” “Trumbo”) ve Zootropolis’in en büyük uluslar arası pop yıldızı Gazelle’i seslendiren Shakira yer alıyor.

Son olarak diğer seslendiriciler ise, tembelhayvan Flash’ı seslendiren are Raymond Persi (“Oyunbozan Ralph,” WDAS hikaye sanatçısı); Mr. Big’i seslendiren Maurice LaMarche (“Pinky and the Brain,” iki kere Emmy® ödülü kazanan “Futurama”); Finnick’i seslendiren Tiny Lister (“Cuma,” “Beşinci Element”); Jerry Jumbeaux Jr.’ı seslendiren John DiMaggio (Fox dizisi “Futurama,” Cartoon Network serisi “Adventure Time”); bal porsuğu Dr. Madge’ı seslendiren Katie Lowes (ABC dizisi “Scandal,” “6 Süper Kahraman”) ve Mr. Manchas’ı seslendiren Jesse Corti (“Karlar Kraliçesi,” “Güzel ve Çirkin”).

Walt Disney Animasyon Stüdyolarından “Zootropolis” filminin yönetmenliğini Howard (“Karmakarışık,” “Bolt”) ve Moore (“Oyunbozan Ralph,” “The Simpsons”) üstlenirken, yapımcılığını Spencer (“Oyunbozan Ralph,” “Lilo ve Stitch”) üstleniyor. Yardımcı yönetmen ve yardımcı senarist ”). Bush (“Penn Zero: Part-Time Hero”). Senaryo yazarları Bush ve Phil Johnston (“Oyunbozan Ralph”). Baş yapımcı John Lasseter. Film müziklerini Michael Giacchino (“Jurassic World,” Oscar®-ödüllü Disney•Pixar filmi “Ters Yüz”) yapıyor ve ayrıca filmde yepyeni orijinal bir parça olan, GRAMMY®-ödüllü şarkıcı ve şarkı yazarı Sia ve şarkı yazarı ikili Stargate tarafından yazılarak GRAMMY sahibi Shakira tarafından seslendirilen “Try Everything” kullanıldı. Ebeveyn Kontrolüyle izleyicilere açık olan “Zootropolis” 10 Haziran 2016’da beyaz perdeye çıkıyor.