Beşir’le Vals / Waltz With Bashir

66. Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü alan WALTZ WITH BASHIR – BEŞİR’LE VALS ülkemizde 6 Şubat’ta vizyona giriyor.

Film, 2008 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan ve en çok ses getiren yapımlarından biri. Yönetmenin otobiyografik çalışması olan animasyon, tarihin önemli bir sayfasına vicdani ve sorgulayıcı biçimde yaklaşıp, savaşın anlamsızlığını derinden hissettiriyor. 2008 Antalya Film Festivali ve Filmekimi’nde gösterildi.

Konu: Bir gece, yönetmen Ari Folman barda arkadaşıyla oturmuş sohbet etmektedir. Arkadaşı, Ari’ye durmadan gördüğü bir kabustan bahseder. Kabusunda 26 tane vahşi köpekten kaçıyordur. Bu kabusun, iki adamın da Lübnan Savaşı’nda yaşadıklarıyla ilgisi olduğu kanısına varırlar. Ari, şaşırtıcı biçimde, hayatının o dönemiyle ilgili pek bir şey hatırlamadığını fark eder. Bu ilginç durum karşısında, dünyanın dört bir yanından dostlarını ve asker arkadaşlarını bulup savaşta yaşananlar hakkında konuşmaya karar verir. O dönemle ve kendisi ile ilgili gerçeği ortaya çıkarması gerekmektedir. Ari bu gizemi deştikçe, hafızası gerçeküstü resimlerle uyanmaya başlar.

Orijinal Adı: Vals Im Bashir
Türü: Animasyon
Yönetmen: Ari Folman
Senaryo: Ari Folman
Seslendirenler: Ron-Ben-Yishai, Ronny Dayag, Ari Folman, Dror Harazi, Yehezkel Lazarov Mickey Leon, Ori Sivan
Ülkesi: İsrail, Fransa, Almanya
Yıl: 2008
Süre: 90′
Yapım: Bridgit Folman Film Gang
Yapımcı: Ari Folman, Serge Lalou, Gerhard Meixner, Yael Nahlieli, Roman Paul
Kurgu: Nili Feller
Müzik: Max Richter
İnternet Sitesi: http://waltzwithbashir.com/

Bir yanıt yazın