Öldür Beni

Ozan ve Atilla köy köy gezip köy yaşantısı, yöresel yemek tarifleri gibi konuları çekerek TV programı yapan iki arkadaşlardır.

Bir gün Dikilinin gizemli bir köyüne gelirler. Orada Emine Teyzenin esrarengiz şerbetinden içen Ozan’ın hayatı değişir. Bu değişikliğe anlam veremez. Anlamaya çalışırken ölümsüz olduğunu fark eder. Köyü terk etmek isterler ama şerbetin bir etkisi de içenlerin köyü terk edememesidir.

Şerbetten içmemiş olan Atilla arkadaşını orda bırakarak kaçıp gider. Ozan köyde yalnız başına kalır. Köyün muhtarı Hulusi Dede ona yardımcı olur, onu teselli eder.

Bir süre sonra kız arkadaşı Duygu da yanına gelir. Fakat Ozanın ölümsüz olduğunu öğrenmesi yaşadığı olaylara anlam verememesi kafasını iyice karıştırır ve Ozanı terk edip o da köyden gider.

Bir süre sonra tek ölümsüzün kendisi olmadığını, bu köydeki herkesin Emine Teyzenin şerbetinden içmiş olduğunu fark eder.

Köy muhtarı Hulusi Dedenin rehberliğiyle bu köyde yaşamanın bir fırsat olduğunu, ölümlü kısa hayatında yapmak isteyip de zaman sınırlılığından yapamadığı her şeyi burada yapabileceğini öğrenir.

Bu köyde herkesin bir listesi vardır ve sırayla daha önceki hayatlarında yapamadıklarını burada yapmaya çalışmaktadırlar.

Zaten başka çareleri de yoktur. Ozan da kendisine bir liste yapar ve Hulusi dedenin yardımlarıyla listesindekileri gerçekleştirmeye başlar.

KORHAN UĞUR

1976 Tekirdağ doğdu. İlk ve Orta öğrenimimi İzmir’de tamamladı. Yüksek öğrenimini Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Fakültesi Elektronik Haberleşme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Liseden sonra kısa metraj filmler çekti. 100’den fazla reklam, video klip işlerinin yapımında görev aldı. Çeşitli TV program ve dizilerinde senaristlik yaptı. Evli ve bir kız çocuğu babası. “Öldür Beni” senaryosunu yazdığı ve yönetmenliği yaptığı ilk sinema filmi’dir

Yapım Notları

•    Saygın Film, 10-15 senedir film, dizi ve reklam sektöründe çalışan 3 arkadaşın (Mustafa Saygın, Korhan Uğur, Süleyman Başoğulları) ortak girişimiyle “Öldür Beni” filmi için kurulmuştur. Şirketi öncelikli amacı her yıl en az bir film yapıp yoluna bu şekilde devam etmektir.

•    Filmin yönetmeni ve senaristi Korhan Uğur ve yapımcısı Mustafa Saygın “Öldür Beni” filmini çekmeye karar verdikten sonra için mekân aramaya başladı. Film için sakin ve hatta terk edilmiş bir köye ihtiyaç vardı. Mekân arayışına öncelikle İzmir ve civarında başlandı. Bunun sebebi Korhan Uğur’un İzmirli olmasıydı. 30’dan fazla köy gezildi… Ve sonunda Dikili’nin bazı köylerinin hikâyedeki köye uygun olduğuna karar verildi. Çekimler Dikili’nin 3 ayrı köyünde gerçekleştirilir. Dikili Belediyesinin de destekleriyle çekimler çok neşeli gerçekleşti.

•    Filmin tamamı 250.000 YTL gibi oldukça düşük bir bütçeyle 30 kişilik bir ekiple çekildi.

•    Film çekimleri 16 gün içinde tamamlandı. Tamamı Dikili’de çekildi.

•    Filmle ilgili en önemli anılardan biri; film ekibinin mekân arayışında iken Dikili’nin Bademli köyünde dinlenmek için bir kahveye gitmesi. Kahvede ne içsek diye birbirlerine sorarken kahvecinin isterseniz size şerbet vereyim demesi ve üzerine de bir espri yapmasıydı. Kahvecinin “Valla bu şerbeti içen ölmez… Bu ölümsüzlük şerbeti” demesi üzerine filme ekibi orada donup kalır. Filmin yapımcısı ve yönetmeni o anda karar verir. Bu film kesinlikle burada çekilmelidir.

•    Yine mekân bakmak için köyleri gezerken, ekip yine bir kahvesine gider. Kahve de 10-15 tane yaşlı oturmaktadır. Fakat hiç biri birbiriyle konuşmuyordu. Sonra ekipten birisi yaşlılardan birine sorar.  “Amca niye konuşmuyorsunuz” diye sorunca ilginç bir cevap gelir. “Evlâdım, ben 75 yaşındayım. Yıllardır bu kahvede oturuyorum, neyi konuşacağız ki, her şeyi tükettik, konuşacak şeyleri de” dedi… Ekiptekiler hemen ardından bir başka soru sorar. “Peki köyde genç yok mu?” Amca buruk bir gülümsemeyle cevaplar. “Yok… Gençlerin hepsi şehirlerde”… Yaşlının bu sözleri ekibi o kadar çok etkiler ki hemen bu sözleri, filmin bir sahnesinde kullanmaya karar verirler.
•    Filmin yapımcısı ve yönetmeni Türkiye de ve Dünyada bağımsız filmlerin hak ettiği değeri bulmadığını düşünüyor. Bağımsız film yapmak için öncelikle bağımsız ve farklı bir hikâyeniz olması gerekiyor.

•    “Öldür Beni” isimli film fantastik bir film, bir türlü ölemeyen bir adamın hikâyesini anlatıyor. Bir kişinin ölemediğinin farkına varması ve kendini öldürme denemeleri yapması hem düşündürücü hem de komik. Bu kişinin bir süre sonra sonsuza kadar bir köyde yaşamak zorunda kalışı ise oldukça dramatik ve gerilimli. İşte bu film bütün bu karışık duyguları iç içe yaşamamızı sağlayacak bir film… Tıpkı ölüm duygusu gibi…

“Öldür Beni” Filminin Oyuncuları

•    Burak Sarımola – En son “Hepsi – 1” adlı dizideki BORA rolüyle tanınıyor. Bunun dışında Ferhan Şensoy’un son filmi “Son Ders” filminde de rol almıştır. 20 yıldır oyuncu olarak ekranlarda olan Sarımola, şu anda da TRT 1 de “Babam Adam Olacak” adlı dizide oynamaktadır.

•    Nihan Aslı Elmas –  “Bizim evin halleri” dizisinde,  Ayrıca “Amerikalılar Karadenizde-2” ve Reha Erdem’in “Beş Vakit” filminde rol almıştır

•    Erol Alpsoykan – Sanat yaşamında 50. yılını tamamlamış bir oyuncudur. “Pars Narkoterör”, “Hatırla Sevgili” gibi birçok dizide rol almıştır. Önemli filmlerde karakterlerin de seslendirilmesini üstlenmiştir.

•    Aysan Sümercan – Tecrübeli bir tiyatro sanatçısı olarak “Geniş zamanlar”, “Melekler Adası”, “Kınalı Kar” gibi birçok dizide rol almıştır. Ayrıca filmlerdeki bazı karakterleri de seslendirmiştir.

•    Mehmet Erbil – Amatör tiyatrocudur. Bu yetenekli genç oyuncunun ilk filmi  “Öldür beni” dir.

Gösterim Tarihi:  6 Şubat 2009
Yapım: Saygın Film
Dağıtımcı: Tiglon
Yönetmen: Korhan Uğur
Yapımcı: Mustafa Saygın
Ortak Yapımcılar: Süleyman Başoğulları, Korhan Uğur
Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan
PR İletişim: Ebru Özyurt
Yönetmen Yardımcısı: Aslı Gözütok
Yönetmen Yardımcısı: Duygu Atasoy
Yapım Koordinatörü: Metin Namlıses
Yapım Amiri: Engin Usta
Kamera Operatörü: Andaç Şahan
Kamera Operatörü: Bünyamin Durgut
2. Kamera Asistanı.: Davut Gömeç
Kamera Arkası: Burak Yıldırım
Jimmy Operatörü: Serkan Aykın
Jimmy Assist.: Erdi Sunul
Kostüm: Hümeyra Girayalp
Makyör-Kuaför: Erol Tınmaz
Işık Şefi: Aydın İz
Set Amiri: Süleyman Başoğulları
Tasarım: Gen3
Müzik: Erkan Bediroğlu
Kurgu: Ergun Könüman
Montaj Stüdyosu: Trafik Film-Fono Film
Süre: 95 Dakika
Tür: Fantastik
Oyuncular:
Ozan: Burak Sarımola
Atilla: Mehmet Erbil
Duygu: Nihan Aslı Elmas
Hulusi: Erol Alpsoykan
Emine Ana: Aysan Sümercan
Web Sitesi: http://www.oldurbeni.com/

Bir yanıt yazın