Eylül

Eylül

Sinopsis

Yusuf’un karısı Aslı (25) akciğer hastalığı yüzünden hastaneye yatırılmıştır. Bu içine kapanık kadın, kanser şüphesiyle ağır bir kötümserlik yaşıyordur. Aslı’nın ölüm korkusu ve yalnızlık duygusu öyle derindir ki kocası Yusuf’u kendi derdine ortak etmeyerek onu da başka bir yalnızlığa iter. Genç karı-koca, hastalık süreciyle birlikte birbirinden yavaş yavaş kopmaya başlar. Aralarındaki derin bağa rağmen birbirlerine ulaşamıyor gibidirler.

Tam bu noktada Aslı’nın hastane odasını paylaştığı Elena (22) çıkar karşımıza. Elena ülkesinden uzakta yaşam mücadelesi veren, acımasız insanların eline düşmüş, talihsiz bir kadındır. Zaten hastaneye yatış sebebi, birlikte olduğu adam tarafından şiddet gördüğü içindir. Aslı ile hastanede geçirdiği iki günden sonra, kendi yoluna devam eden Elena, bir iki günden sonra Yusuf’un tekrar karşısına çıkar. Çok güç durumda kalmıştır ve Yusuf’tan başka arayacak kimsesi yoktur. Yusuf Elena’ya yardımcı olur. Elena ise yaşadığı onca acı olaydan sonra Yusuf gibi sakin, nazik ve duyarlı birisine tutunmakta bulur çareyi. Elena’nın Yusuf’a yönelişi bir noktadan sonra tam anlamıyla bir zorunluluktur artık.

Elena ile Yusuf arasındaki bu kaçınılmaz yakınlaşma, derin bir suçluluk duygusunun oluşmaya başladığı andır. Başka bir gözle çapkınlık, gönül macerası diye nitelendirilebilecek bu hikaye, aslında bir erkek yalnızlığının, tekdüze bir yaşamın derinliksiz yansımasıdır.

Yönetmen Cemil Ağacıkoğlu Hakkında

Cemil Ağacıkoğlu, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul yıllarında başladığı resimle görsel sanatlara adımını attı. 1990 yılında fotoğrafçılığa başladı. 1995 yılında Artist of FIAP, 1998 yılında Excellence of FIAP unvanlarını aldı. 2000 Dünya Kupası’nda İsviçre’de siyah-beyaz dalında birincilik ödülü, 2002 Dünya Kupası’nda İtalya’da üçüncülük ödülü aldı. Bunların dışında sayısız ulusal ve uluslararası yarışmada ödüller aldı. Dokuz kişisel sergi açtı.

Profesyonel moda fotoğrafçılığının yanında, 1997 yılında ilk kısa filmini çekti. Sonrasında çektiği Polis, İp, It was White, I am Ivan ve Kapak adlı kısa filmleri yurtiçinde ve yurtdışında birçok festivalde gösterildi ve ödüller kazandı.

Gösterim Tarihi: 30 Eylül 2011
Dağıtım: Medyavizyon
Yapım: Arti Film
Yapımcı: Türker Korkmaz
Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu
Senaryo: Cemil Ağacıkoğlu
Görüntü Yönetmeni: Ali Olcay Gözkaya
Müzik: Doğan Duru
Ses Tasarımı: Burak Topalakçı
Kurgu: Taner Sarf
Sanat Yönetmeni: Eda Tutuk
Yardımcı Yönetmen:
Polat Korkmazel
Ses: Murat Şenürkmez
Oyuncu Seçimi: Şafak Binay
Oyuncular:
Turgay Aydın (Yusuf), Görkem Yeltan (Aslı), Elena Polyanskaya (Elena), Ayten Uncuoğlu (Aslı’nın Annesi), Mete Dönmezer (Aslı’nın Dayısı), Serkan Keskin (Namık)

Resimler:

Bir yanıt yazın