Kars Öyküleri

BEŞİBİRYERDE SİNEMA: Kars Öyküleri

Türkiye sinemasının genç kuşağının gözde yeteneklerinin imzalarını taşıyan değerli bir çalışma olan “Kars Öyküleri” 30 Eylül 2011 de gösterime giriyor. “Kars Öyküleri” komedi, dram, hiciv, trajedi ve politik sinema türlerinden öğeler içeren beş ayrı öykünün beş ayrı yönetmen tarafından sinemaya aktarıldığı bir Kars mozaiği.

“Sonbahar” filmi ile yurtiçinde ve yurtdışında büyük ilgi gören, birçok prestijli festivalden de ödülle dönen yönetmen-senarist Özcan Alper’den Kars’ın Digor ilçesinde, bir kışın ortasında, baharın ve sıcaklığın ilk habercisi gibi filizlenen bir gençlik aşkının hikâyesi: Moto Guzzi.

Zehra Derya Koç’tan, annesinin ölümüyle çocukluğunun geçtiği eve dönen Nazlı’nın, acıklı ve dokunaklı çocukluk anılarıyla yüzleşmesinin hikâyesi: Kül.

Ülkü Oktay’dan girişimci küçük bir kızın pek de istekli olmayan civciviyle birlikte Ankara’ya gitme planları: Zilo.

Ahu Öztürk’ten büyükannesinin cenazesi için köye gelen genç bir öğrencinin, ailesi ile ilgili daha önce hiç bilmediği bir sırrı keşfedişinin öyküsü: Açık Yara.

Emre Akay’dan,  “Sporcu” lakaplı ünlü bir çiftçinin, bu lakabı almasının absürt öyküsü: Küçük Bir Hakikat.

Ankara Sinema Derneği ve Kars eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun girişimleriyle Gezici Festival kapsamında düzenlenen senaryo yarışması sonucu seçilen beş öykünün beyazperdeye taşındığı, tüm çekimleri Kars’ta gerçekleştirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği yapım sonrası desteğiyle tamamlanan Kars Öyküleri, 30’un üzerinde ulusal ve uluslararası festivale katıldı. Türkiye’nin uzak ucu Kars’ı dünyaya taşıyan filmin yönetmenleri Özcan Alper, Ülkü Oktay, Ahu Öztürk, Zehra Derya Koç ve Emre Akay. Uluslararası ilk gösterimi Rotterdam Film Festivali’nde yapılan Kars Öyküleri, daha sonra İstanbul, Transilvanya, Kudüs, Saraybosna, Varşova, Beyrut, Hamburg, Vancouver, Valencia, Bratislava, Arpa, Mumbai, Sofya vb film festivallerinde izleyiciyle buluştu.
Ayda Aksel, Bennu Yıldırımlar, Meral Çetinkaya, Ozan Bilen, Şebnem Köstem, İskender Bağcılar, Erol Babaoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Necmettin Çobanoğlu, Ruhi Sarı, Müge Ulusoy, Begüm Birgören, Rıza Akın, Rıza Sönmez, Derya Durmaz, Birsu Demir, Berna Adıgüzel, Turgay Tanülkü, Alican Tamet ve Demet Tarım’ın başrollerini paylaştığı film 30 Eylül 2011 de İstanbul’da, 14 Ekim 2011 de Ankara’da gösterime girecek.

Resimler:

Bir yanıt yazın