İki Tutam Saç: Dersim’in Kayıp Kızları

“İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları”
Belgesel Filmi Sinemalarda…

1937 – 38 Dersim harekâtıyla birlikte ailelerinden alınarak rütbeli askerlere verilen kızlar, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluştu. Nezahat ve Kazım Gündoğan’ın üç yıl boyunca 20 ilde yaptığı araştırmalar sonucunda bugün 80’li yaşlarını süren Huriye ve Fatma’nın askerler tarafından alınışlarını, suskunluklarını, travmalarını ve ailelerine kavuşma süreçlerini anlatan belgeselde, halen köklerini arayan başka kızlar ve kızlarını arayan başka ailelerin duyguları da kardeşlerine miras kalan iki tutam saçla perdeye
yansıyor…
Filmde evlatlık verilen kızlarla yapılan röportajların yanı sıra, şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan pek çok gerçek, belge ve fotoğraf da yer alıyor. Müziğini Mikail Aslan’ın yaptığı, metnini Sema Kaygusuz’un yazdığı belgeselde seslendirmeyi oyuncu Jülide Kural yaparken, Şevval Sam da kendi bestesi olan “Yol Türküsü” ile yüreklere bıraktığı ince sızı ile yer alıyor.

2 Mart 2010 da Cemal Reşit Rey Gösteri Merkezinde İstanbul Galası, 5 Haziran 2010 da Almanya Köln kentinde Avrupa Galası, 19 Haziran 2010 da ise Tunceli’de Dersim Galası yapılan Belgesel Film 26 Kasımda 2010 da sinemalarda gösterime giriyor.

Gösterim Tarihi: 26 Kasım 2010
Dağıtım: Yapım 13 Film Prodüksiyon
Yapım: Yapım 13 Film Prodüksiyon
Yönetmen: Nezahat Gündoğan
Süre: 60’ / DVD

Resimler:

Bir yanıt yazın