Kuru Otlar Üstüne

KURU OTLAR ÜSTÜNE 29 Eylül’de Sinemalarda

Kuru Otlar Üstüne, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve senaryosunu Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazdığı 2023 çıkışlı bir Türk dram filmi. Başrollerini Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici’nin paylaştığı film, Doğu Anadolu’nun kırsal kesiminde çalışan ve İstanbul’a atanmayı ümit eden bir öğretmenin öğrencisini taciz etmekle suçlanmasını konu alır. Filmin prömiyeri, Dizdar’ın En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı 2023 Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde 19 Mayıs 2023 tarihinde yapıldı.

Özet: Doğu Anadolu’nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan resim öğretmeni Samet’in başına anlam vermekte zorlandığı bazı olaylar gelir…

Samet, Doğu Anadolu’nun ücra bir köyünde dört yıl zorunlu görev yaptıktan sonra İstanbul’a tayin edilme hayali kuran ve meslektaşı Kenan ile aynı evi paylaşan genç bir resim öğretmenidir. Samet’in öğrencileri arasında yakın olduğu 14 yaşındaki Sevim de vardır. Sevim’in defterinde Samet’e hitaben yazılmış kalplerle bezeli bir aşk mektubu başka bir personel tarafından bulununca hem Samet hem de Sevim küçük düşer. Samet’in mektubu yok etme konusunda yalan söylediğini fark eden Sevim öfkelendikten sonra Samet’in hayalleri, Kenan’la birlikte bir cinsel istismar suçlamasının hedefi hâline gelmesiyle yıkılır. Samet asıl hedefin Kenan olduğundan şüphelenir ve arkadaşlıkları giderek bozulur. Yaşadığı sıkıntıların üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek başka bir öğretmen olan Nuray ile tanışınca işler değişir.

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Erdem Şenocak
Senaryo: Akın Aksu, Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan
Yapımcılar: Nuri Bilge Ceylan, Mediha Didem Türemen
Görüntü Yönetmeni: Cevahir Şahin, Kürşat Üresin
Kurgu: Oğuz Atabaş, Nuri Bilge Ceylan
Müzik: Philip Timofeyev
Süre: 197 dk
Ülke: Türkiye – Fransa – Almanya
Dil: Türkçe
Vizyon Tarihi: 29 Eylül 2023
NBC Film
Memento Production
Komplizen Film