Star Trek

8 Mayıs’ta Sinemalarda
Yapımcılığını Damon Lindelof ile Bryan Burk’un gerçekleştirdiği “Star Trek”in senaryosunu Roberto Orci ile Alex Kurtzman yazdı, yönetmenliğini J. J. Abrams üstlendi. Bu filmle sinemaseverler “Star Trek” serisinin en başına gidecek ve efsanenin ana rahmine düşüşüyle doğumuna tanık olacak.Bu filmde orijinal “Star Trek” serilerinin ana karakterleri temel alınırken bu karakterler yeni bir oyuncu kadrosu tarafından canlandırıldı.
Filmde Kaptan James T. Kirk (Chris Pine) ile Mr. Spock’un (Zachary Quinto) Atılgan uzay gemisinde bir araya gelmeden önceki günleri ve gelecekten gelen bir Romulan olan Nero’nun Gezegenler Birleşik Federasyonu’na yönelik tehdidini önleme çabaları anlatılıyor.
Filmin geliştirme çalışmalarına, Abrams, Orci ve Kurtzman’ın seriyi yeniden ele almak için fikir geliştirdiği 2005 yılında başlandı. Üçünün de ortak amacı, yediden yetmişe tüm sinemaseverlerin  ilgisini çekecek bir film yaratmaktı. “Star Trek” geleneğine bağlı kalırken aynı zamanda zaman yolculuğu öykü çizgisinin modifiye edilmiş sürekliliğini sağlayacak unsurları izleyiciye tanıtmak istiyorlardı. Orijinal dizinin prodüksiyon tasarımlarını modernize ederek işe başladılar.
Filmin çekimleri 2007 Kasım ayı ile 2008 Nisan ayı arasında tam bir gizlilik altında gerçekleştirildi. Gösterim tarihi Paramount tarafından yapılan açıklamayla 8 Mayıs 2009 tarihi olarak duyuruldu.
Oyuncular ve Karakterler
James T. Kirk rolünde Chris Pine

Filmin kadrosuna en son katılan oyuncu Chris Pine oldu. Kadroya daha önceden katılan ve Mr. Spock karakterinin gençliğini oynamasına karar verilen Zachary Quinto ile Chris Pine aynı jimnastik salonuna devam ediyorlardı. Bu nedenle Quinto Kaptan Kirk rolünün Pine’e verilmesi için en büyük destekçisi oldu. İlk provaların çok zorlu geçtiğini söyleyen Pine, bunun sebebini kendisini bir lider gibi görememesine bağlıyordu. Ancak yönetmen Abrams, onun Quinto ile oynadığı bir sahneden çok  etkilenmişti.
Rolünü yaparken Harrison Ford’un Han Solo ve Indiana Jones karakterlerinden esinlendiğini söyleyen Chris Pine, özellikle de Harrison Ford’un mizah gücünü Kirk karakterine yüklemeyi hedefledi. Öncelikle serinin klasik bölümlerini izledi ve ansiklopedilerdenuzay boşluğuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Ancak kısa süre sonra bu tip araştırmalardan vazgeçti. Çünkü orijinal dizide aynı rolü üstlenmiş olan William Shatner’ın davranış biçimlerini kopya etmeye başladığını hissetmişti. Oysa bu karakterin sadece belirli yönlerini almalı ve kendisini sınırlara hapsetmemeliydi.
James T. Kirk’ün çocukluğunu Jimmy Bennett oynadı.
Mr. Spock rolünde Zachary Quinto
Zachary Quinto, Mr. Spock karakterinin yarı insan yarı Vulcan’lı şeklindeki çifte karakterli yapısından etkilendiği için bu rolün izini sürmüştü. Orijinal seriye saygılı ve sorumlu yaklaşımla bu görevi daha iyiye nasıl götürmesi gerektiğine kafa yoruyordu. Provalara katıldığında mavi bir gömlek giyerek saçlarını düzleştirdi. Böylece kendisini Spock karakteri gibi hissetmeyi başardı. Özellikle de orijinal dizide bu rolü oynayan Leonard Nimoy’un ellerini sürekli arkasında tutması olmak üzere birçok davranış biçimini yansıtmaya özen gösterdi.
Yaşlı Mr. Spock rolünde Leonard Nimoy
Orijinal televizyon dizisinde Mr. Spock karakterini canlandıran Leonard Nimoy, filmde bu rolünü tekrarladı ve gelecekten gelerek yardım sağlayan yaşlı Spock rolünde kamera karşısına geçti. Çekimler sırasında Quinto’nun en iyi arkadaşı Nimoy oldu. Quinto daha önce serinin bazı bölümlerini seyretmişti ama çekimler sırasında ana kaynağının Nimoy olduğu gözlendi.
Yönetmen Abrams ve yapımcılar, Leonard Nimoy’a filmin senaryosunu en baştan gösterdiler ve fikrini sordular. Eğer Nimoy senaryoyu beğenmemiş olsaydı çekimlerin gecikmesi pahasına yeniden yazılacaktı. Ancak Leonard Nimoy senaryodan heyecan duyduğunu, özellikle de karakterlerin gençlik yıllarına özgü detayları çok beğendiğini söyledi.
Spock karakterinin çocukluğunu Jacob Kogan oynadı.
Dr. Leonard McCoy rolünde Karl Urban
Dr. McCoy rolünde kamera karşısına geçen Karl Urban da, rolüne tıpkı Chris Pine gibi yaklaştığını ve karakterin kopyasını çıkarmamaya özen gösterdiğini söylüyor. Orijinal filmde Kelley DeForest’in yaptığı rolün özünü aldığını, onu onurlandırdığını ama beyazperdeye yepyeni bir McCoy getirdiğini ifade ediyor. Yedi yaşından beri dizinin hayranı olduğunu; dizinin DVD’lerini oğluyla beraber keşfettiği andan itibaren rolü almak için mücadele verdiğini anlatıyor.
“Star Trek”in senaryo yazarları Orci ile Kurtzman, daha önce Urban ile “Xena: Warrior Princess” adlı filmde işbirliği yapmışlardı ve ünlü aktör o filmde Sezar rolünü üstlenmişti.
Montgomery Scott rolünde Simon Pegg,Montgomery Scott karakterinde İskoç vurgusu olduğu için Simon Pegg, bu konuda İskoç’lu olan karısının büyük yardımını gördü. Scotty karakterini pozitif anlamda İskoç klişesi şeklinde tanımlayan Simon Pegg, “İçki içmek ve kavga etmek denince akla en önce İskoçlar gelir ama Scott karakterinin John Logie Baird ve Alexander Graham Bell gibi dahiler çizgisinden geldiğini unutmayalım” diyor.
Orijinal dizide Scotty rolünü oynayan James Doohan’ın Chris Doohan da filmde konuk sanatçı olarak yer aldı ve ışınlanma odasında ufak bir rolde kamera karşısına geçti. Genç aktör bu küçük rolünü tamamen babasına ithaf ettiğini söyledi.
Yönetmen: J.J. Abrams
Oyuncular: Chris Pine, Zachary Quinto, Karl Urban, Simon Pegg, Zoe Saldana, John Cho, Anton Yelchin, Eric Bana, Winona Ryder, Leonard Nimoy
Senaryo: Roberto Orci, Alex Kurtzman
Yapımcılar: Damon Lindelef, Bryan Burk, J.J. Abrams
Görüntü Yönetmeni: Daniel Mindel, Prodüksiyon Tasarımı: Scott Chambliss
Kostüm Tasarımı: Michael Kaplan, Kurgu: Mary Jo Markey, Maryann Brandon
Set Dekorasyonu: Karen Manthey , Özgün Müzik: Michael Giacchino
Paramount Pictures – Spyglass Entertainment

Resimler:

Bir yanıt yazın