Igor

Çılgın bilim adamlarının ve onların şeytani icatlarının el üstünde tutuldukları bir ülke düşünün. Burada doğan bir kamburun kaderi sizce nedir? Cevabı biz verelim; Igor olmak!
IGOR klasik canavar filmlerine farklı bir bakış getiren, son derece eğlenceli bir komedi. Film sürekli aşağılanan bir laboratuvar asistanı olmaktan bıkmış Igor’un hikâyesini anlatıyor. Kendisiyle aynı kaderi paylaşan adaşlarından farklı olarak, bu Igorun gerçekleştirmek istediği hayalleri var; mesela bir bilim adamı olmak gibi. Başarısız efendisi bir deney sırasında beklenmedik şekilde ölünce, Igor da yıllardır beklediği şansı yakalamış oluyor.
Ülkede her yıl düzenlenen “Şeytani İcatlar Fuarı”na katılmaya karar veren Igor, bizzat yarattığı iki arkadaşından da destek alıyor. Fakat arkadaşları Igor’a yardım ettikleri kadar ayak bağı da oluyorlar. Örneğin Beyin ismiyle tezat oluşturacak derecede zeka yoksunu. Scamper ise zeki olmasına zeki ama karamsarlığıyla ekibe pek destek olduğu söylenemez. Ölümsüz olmasına rağmen en büyük emeli başarıyla sonuçlanacak bir intihar girişimi olan Scamper, sürekli konuşarak yaratıcısı Igor’u çileden çıkartmaktan geri durmuyor.
Yeterince tehlikeli ve zor bir işe soyunmuş olan Igor, gizlice bilim fuarına hazırlanırken yaşadıkları ülkeyle ilgili bir sırrı keşfediyor. Bu sefer kahraman olmak sırası hep hor görülenlerde.
SİNOPSİS

Malarya Krallığı’nda başarıya giden yol kötülükten geçer. Her yıl düzenlenen Şeytani İcatlar Fuarı’nda ülkenin en gözde bilim adamları yeni projelerini sunarlar. Diğerlerini yenen icadın yaratıcısı “yılın en şeytani bilim adamı” seçilir. Malarya Kralı Malbert ise tüm dünyayı kazanan icadı üzerlerine salmakla tehdit eder. Ülkenin tek gelir kaynağı bu şantajlar sayesinde toplanan haraçlardır.
Fakat söylenene göre Malarya bir zamanlar geçimini tarımla sağlayan, mutlu çiftçilerin yaşadığı bir ülkeymiş. Günlerden bir gün, nereden geldiği bilinmeyen kara bulutlar Malarya’nın üzerini sarmışlar ve asla gitmemişler. Değişen hava koşulları ülkenin ekonomisini de etkilemiş. Bir zamanlar her çeşit sebzenin yetiştiği bereketli Malarya’da topraklar kurumuş, ürünler kesilmiş. İşte bu kriz döneminde Kral Malbert şantaj fikriyle ortaya çıkıp, ülkeyi tekrar kalkındırmış. İcatlarıyla bu gidişin devamını sağlayan bilim adamlarıysa Malarya’nın üst sınıfı olmuşlar. Ülkenin en az itibar görenleriyse bilim adamlarının her türlü işini yapan Igorlarmış. Malarya’da sırtında bir kamburla doğan her çocuğa aynı isim verilir olmuş; Igor. Bütün Igorların kaderi aynıymış; bir Igor okuluna gönderilmek ve hayatları boyunca efendilerine nasıl hizmet edeceklerini öğrenmek.
Sanmayın ki beş parmağın beşi de bir. Malarya’daki kimi bilim adamları mucitlikte son derece başarısızlar, örneğin Doktor Glickenstein gibi. Bazı Igorlarsa kendilerine öğretilenden farklı bir hayatın hayalini kurmaktalar. Üstelik son derece yaratıcı icatlar da üretebiliyorlar. Mesela Doktor Glickenstein’ın yardımcısı gibi. Hikâyemizin kahramanı da bu Igor zaten.
Bir gün Doktor Glickenstein Şeytani Bilim Fuarı için hazırladığı icadını denerken, bir kazaya kurban gidiyor. Böylece bizim Igor’un beklediği fırsat da ayağına geliyor. Üzerinde gizlice çalıştığı projesini hayata geçirip fuara katılabilir artık. Peki ya kazanırsa? Neden olmasın? Artık kimseye hizmet etmesi gerekmez. Şan, şöhret ve elbette güzel bir kız onun olabilir.
Igor’un üzerinde çalıştığı icat hiç mütevazı sayılmaz. Şu ana kadar Malaryalı pek çok bilim adamı bir canlı yaratmaya kalkıştı ama hiçbiri başarılı olamadı. Igor’un amacı bu anlamda bir ilki gerçekleştirmek. Aslında Igor’un aynı alanda kısmen başarıya ulaşmış eski çalışmaları da var. Bir kavanozun içindeki Beyin mesela. İsmine aldanmayın, ne yazık ki pek akıllı sayılmaz. Scamper ise yine Igor’un yarattığı bir tavşan. Beyin’in aksine o gayet zeki, hatta belki de biraz fazla zeki. Gerçek bir nihilist olan Scamper daha fazla yaşamak istemiyor ama intihar girişimleri hep başarısızlıkla sonuçlanıyor, çünkü kendisi ölümsüz.
Beyin ve Scamper’ın yardımıyla üzerinde çalıştığı projesini hayata geçiren Igor, tüm zamanların en şeytani icadını yarattığı konusunda iddialı. Fakat ufak bir sorunla karşılaşıyor. Beyin’in iyi niyetli ama beceriksizce yardımı sayesinde canavarı kötülükten ziyade iyilik yapmaya eğilimli bir dişiye dönüşüyor.
Bir yanlış anlama sonucu isminin Eva olduğunu sanan canavar, çok geçmeden oyunculuk hayalini açıklayarak Igor’u şaşkınlığa uğratıyor. Sadece bir hafta sonra Şeytani İcatlar Fuarı’nda canavarını arenaya çıkartması gereken Igor, neyse ki yaratıcı bir çözüm buluyor. Önce Eva’ya fuarı Malarya’da sahneye konulacak en büyük müzikal için bir seçme olarak tanıtıyor, daha sonra da başrolü kapmak için seçmelerde etrafı yakıp yıkması gerektiğine inandırıyor. Böylece yedi gün sürecek heyecanlı bir hazırlık başlıyor.
Ancak işler pek planlandığı gibi gitmiyor. Şeytani bir bilim adamı olmanın sandığından daha fazlasını gerektirdiğini anlayan Igor, yetmezmiş gibi Eva’ya aşık oluyor. Diğer yandan fuarı her yıl istisnasız kazanan Doktor Oh!Canımadeğsin, Igor’un canavarından haberdar oluyor. Aralıksız galibiyetini başka bilim adamlarının icatlarını çalmasına borçlu olan hilekâr Oh!Canımadeğsin, Eva’yı ele geçirmek için Igor’un peşine düşüyor.
Gerçekte kötü birisi olmadığını anlayan Igor birdenbire çok daha önemli görevleri olduğunu fark ediyor. Eva’yı Oh!Canımadeğsin’den korumak ve ülkelerinin kaderini değiştirmek artık Igor’un ellerinde. Elbette Beyin ve Scamper’ın da yardımlarıyla.
KARAKTERLER

IGOR (seslendiren John Cusack)
Sırtında bir kamburla doğmasaydı belki de çok önemli bir bilim adamı olacaktı. Fakat bu özelliği hem adını, hem de kaderini belirledi. Beceriksiz ama bir o kadar kötü bilim adamı Doktor Glickenstein’a hizmet ederek günleri geçen Igor, bir yandan da gizlice kendi icatları üzerinde çalışmaktaydı. Ancak beklenmedik bir anda şans Igor’un kapısını çaldı ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek fırsadı önünde belirdi. Artık tasarladığı canavarı canlandırabilir ve Malarya’da her yıl düzenelenen Şeytani İcatlar Fuarı’nı kazanabilirdi. Ne yazık ki Igor’un canavarı hayata geçtiğinde kötülük yapmayı reddedecek ve bir oyuncu olmak istediğini açıklayacaktı. Eğer canavarının fuarda başarılı olmasını sağlayamazsa Igor’u korkunç bir son beklemekteydi; yeniden dönüşüm makinesinde parçalanmak.

SCAMPER (seslendiren Steve Buscemi)
Igor’un ilk deneylerinden birisi. Aslında yolda ezilerek can vermişti ama Igor tarafından hayata döndürüldü. Üstelik bu işlem sırasında keskin bir zeka ve ölümsüzlük gibi iki özelliğe de sahip oldu. Fakat Scamper yine de mutsuz, çünkü yaşam onun için anlamsızlıktan ibaret. İntihar etmek için hangi yöntemi denerse denesin, tekrar hayata dönüyor. Ancak öykünün sonunda o da yaşamın anlamını keşfedecek.

BEYİN (seslendiren Sean Hayes)
Igor’un bir diğer erken dönem çalışması. Kavanozun içinde muhafaza edilmiş, konuşabilen bir beyinden ibaret ve gerçeği söylemek gerekirse isminin çağrıştırdığı zekaya sahip değil. Yine de bıkmadan, usanmadan aslında çok akıllı olduğunu ispat etmeye çalışıyor. Bu çabalarsa çoğunlukla Igor’un hayallerini gerçek kılmasını daha da zorlaştırıyorlar.

EVA (seslendiren Molly Shannon)

Igor’un en son buluşu ve başyapıtı. Eva devasa bir canavar ve Igor’a göre tüm zamanların en şeytani icadı. Ufak bir sorun hariç… Eva’nın içinde kötülükten eser yok. Daha da fenası, tek amacı bir oyuncu olmak. Hayallerindeki meslekte başarıyı yakalamak için her şeyi yapmaya hazır olan Eva, “Annie” müzikalinin Malarya’da sahneye konacak yeni yorumunda başrolü kapmayı çoktan hedef belirlemiş durumda.

DOKTOR GLICKENSTEIN (seslendiren John Cleese)
Igor’un efendisi Doktor Glickenstein acımasız bir bilim adamı. Her yıl Şeytani İcatlar Fuarı’nı kaybedip, başarısızlığının acısını Igor’dan çıkartmakta. Yeteneksizliğini kabul etmektense, işini kötü şekilde yapmaya devam etmeyi tercih ediyor.

DOKTOR OH!CANIMADEĞSİN (seslendiren Eddie Izzard)
17 yıldır Şeytani İcatlar Fuarı’nı aralıksız şekilde kazanan Doktor Oh!Canımadeğsin, Malarya’nın en ünlü bilim adamı. Aslında bu işlerden anlamadığınınsa kimse farkında değil. Her yıl başka bilim adamlarının icatlarını çalarak birinciliğe ulaşan Oh!Canımadeğsin için artık ödüller yeterli değil. Bu sefer gözünü tahta dikmiş durumda ve Igor’un canavarını kullanarak kralı devirebileceğini düşünüyor.

JACLYN (seslendiren Jennifer Coolidge)

Doktor Oh!Canımadeğsin’in seksi ve bir o kadar kötü kız arkadaşı. Her yıl Oh!Canımadeğsin’e birincilik ödülünü kazandıran icatları çalan ondan başkası değil. İhtiyaçlarını karşıladığı sürece erkek arkadaşına sadık ama çenesini tutmayı pek beceremiyor.

KRAL MALBERT (seslendiren Jay Leno)

Malarya Kralı’nın adaletli ve iyi bir yönetici olduğu pek söylenemez. Ülkeyi kuraklık sonrasında kalkındırmış şantaj planı ona ait. Aynı sebepten dolayı Malaryalıların kötülüğe merakının sorumlusu da Kral Malbert’ten başkası değil. Halkını kötülük yapmaya teşvik eden bu politikacının dürüstlükten pek nasibini almamış olduğuna şaşırmazsınız herhalde.

CARL AÇIK (seslendiren Arsenio Hall)
Malarya’nın en ünlü gazetecisi. Konuklarını zor sorularıyla sıkıştırması kadar, görünmez oluşuyla da biliniyor. Diğer yandan pantalon giymeyi de hiç sevmiyor. Hayır, sadece görünmez olduğu için değil. Carl Açık her anlamda şeffaflıktan yana.

DOKTOR OH!CANIMADEĞSİN’İN IGOR’U (seslendiren Christian Slater)

Malarya’nın en şeytani bilim adamına acımasız bir hizmetkâr yakışırdı. Fakat Oh!Canımadeğsin’in Igor’unun tek istediği efendisinin en iyi arkadaşı olmak.

Resimler:


KÜNYE

Yönetmen
Tony Leondis

Senaryo
Chris McKenna

Yapımcılar
John D. Eraklis
Max Howard

Yürütücü Yapımcı

Jean-Luc De Fanti

Set Prodüktörü
John McKenna

Yardımcı Yapımcılar

Jamee Deruso
Darius A. Kamali
Matthew J. Parker

Seslendirenler
Steve Buscemi
John Cleese
Jennifer Coolidge
John Cusack
Arsenio Hall
Sean Hayes
Eddie Izzard
Jay Leno
James Lipton
Molly Shannon
Christian Slater

Müzik
Patrick Doyle

Kurgu
Hervé Schneid a.c.e.

Animasyon
Sparx Animasyon Stüdyoları

Sanat Yönetmeni
Olivier Besson

Animasyon Süpervizörleri
Christèle Jolens
Yoshimichi Tamura

Karakter Tasarımları
Valérie Hadida

Bir yanıt yazın