Nokta

Bir zamanlar işlediği bir suç yüzünden azap çeken ve çektiği azaptan
kurtulmaya çalışan bir adamın hikayesinin anlatıldığı Nokta 8 Mayıs’ta izleyicisiyle buluşuyor.

Yapımcılığını Baran Seyhan’ın ve Derviş Zaim’in paylaştığı yönetmenliğini ise yine Dervis Zaim üstlendiği;film de Mehmet Ali Nuroğlu, Settar Tanrıöğen, Serhat Kılıç, Şener Kökkaya, Mustafa Uzunyılmaz, Nadi Güler, Numan Acar, Bayazıt Gülercan, Begüm Birgören, Cem Aksakal ve Hikmet Karagöz olağan üstü performanslarıyla göz dolduruyor.

Tuz gölünde tek planda çekimleri tamamlanan Nokta; içeriğinde suç ve ceza, görev ve sorumluluk, kötülük sorunu, gelenekten yararlanma konularının üzerinde tartışma açarken seyir zevki vermeyi de ihmal etmemeye çalışıyor.

Gösterildiği Montreal Film Festivali,Saraybosna Film Festivali,Montpellier Film Festivali, Kahire Film Festivali ile  birçok yerli festivalin de bir çok dalda yarışan film en iyi yönetmen, en iyi film en iyi müzik dallarında toplamda onüç ödül kazandı.

Her yönüyle sadeliği ön planda tutan filmin yönetmeni Derviş Zaim; Hat sanatının bütünselliğini Tuz gölünün eşsiz beyaz zeminiyle birleştirerek tek seferde kesintisiz anlatım sağladığı filmde düşük bütçe ile de kaliteli yapımlara imza atılabildiğini gözler önüne serdi.
Görsel efektleri ve kopyaları Türkiye’de yapılan filmin kalan post prodüksiyonu Yunanistan’da tamamlandı.

“Tutku ve para hırsı; insanı eğer bir cinayete sürüklemişse, insan içine düştüğü kör kuyudan lekesiz çıkabilmek için belki de bir mürekkep lekesine gereksinim duyacaktır…”

Resimler:

Bir yanıt yazın