Ren Altını – Rheingold

Ren Altını – Rheingold

Fatih Akın, ünlü Kürt-Alman gangsta rapçi Giwar Hajabi, nam-ı diğer Xatar’ın hayat hikâyesini anlatan son filmi Ren Altını için “Yaptığım en zorlu film.” diyor. Alman aktör ve müzisyen Emilio Sakraya, 1980’lerin sonunda ailesiyle birlikte Irak’tan Almanya’ya göç eden Xatar’ı canlandırıyor. Film, Xatar’ın otobiyografik romanı Alles oder Nix’e (Ya Hep Ya Hiç) dayanıyor.

Konu:

Ünlü Kürt – Alman gangsta rapçi Giwar Hajabi, nam-ı diğer Xatar’ın gettolardan müzik listelerinin zirvesine uzanan yolu dramatik olduğu kadar şaşırtıcı da. Irak’taki cehennem gibi bir hapishaneden çıkan Giwar’ın Almanya’da küçük bir suçludan büyük bir uyuşturucu satıcısı düzeyine yükselişi pek hızlı olur. Ta ki bir sevkiyat kaybolana kadar. Uyuşturucu çetesine borçlarını temizlemek için devasa bir altın soygunu planlar. Tam da her şey ters giderken müzik tutkusu sayesinde Giwar’ın önünde başka bir kapı açılacaktır.

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Emilio Sakraya, Mona Pirzad, Julia Goldberg, Sogol Faghani, Karim Güneş, Doğa Gürer, Samir Jebrelli, Hussein Eliraqui, Arman Kashani, Minú Köchermann
Yapım: Fatih Akın, Nurhan Şekerci-Porst, Herman Weigel
Yapım Yılı: 2022
Tür: Dram, Müzik
Süre: 138 dakika
Dil: Almanca, Arapça, Kürtçe, Fransızca, Flemenkçe, Türkçe
Ülke: Almanya, İtalya, Hollanda
Gösterim Tarihi: 07 Temmuz 2023
Dağıtım: Başka Sinema
İthalat: Bir Film